Jeden z najrešpektovanejších ministrov prvej Ficovej vlády sa rozhodol skončiť vo funkcii, pretože získal lukratívnejších post. Kubiš sa stal výkonným tajomníkom Ekonomickej komisie OSN pre Európu so sídlom v Ženeve. Fico nebol z tejto správy nadšený. Kubiša vystriedal vo funkcii ďalší kariérny diplomat Miroslav Lajčák.TASR
StoryEditor

Novým splnomocnencom pre Líbyu sa môže stať Slovák. Šéf OSN chce vymenovať exministra Kubiša

14.01.2021, 20:45
Autor:
ČTKČTK
Bývalý minister zahraničia Ján Kubiš je v súčasnosti osobitným koordinátorom OSN pre Libanon.

Generálny tajomník OSN António Guterres chce vymenovať slovenského diplomata a bývalého ministra zahraničia Jána Kubiša za splnomocnenca OSN pre Líbyu.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na list Bezpečnostnej rade OSN, ktorý má k dispozícii.

Bývalý splnomocnenec OSN pre Líbyu Ghasán Salama z funkcie kvôli stresu odstúpil už skoro pred rokom.

Pokiaľ nikto z 15-člennej BR OSN do piatkového večera nepodá námietky, nahradí Kubiš Salama, ktorý rezignoval vlani v marci.

Svoje rozhodnutie vtedy zdôvodnil mimoriadnym stresom súvisiacim so snahou riešiť problémy krízou zmietanej Líbye.

Doteraz bola úradujúca splnomocnenkyňou Salámova zástupkyňa Stephanie Williamsová.

Bývalý minister zahraničia Kubiš je v súčasnej chvíli osobitným koordinátorom OSN pre Libanon.

Slúžil aj ako osobitný vyslanec OSN pre Afganistan a Irak. Návrh vymenovať do úradu Kubiša prichádza potom, čo Bezpečnostná rada OSN v decembri schválila Guterresov plán menovať zvláštnym splnomocnencom pre Líbyu Nikolaja Mladenova. O týždeň neskôr však bulharský diplomat post odmietol "z osobných a rodinných dôvodov".

Líbya upadla do chaosu po zvrhnutí bývalého vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011.

OSN sa snaží sprostredkovať ukončenie konfliktu a zblížiť administratívy, ktoré sa založili oddelene v Tripolise a na východe krajiny.

V októbri sa dve hlavné strany konfliktu - Vláda národnej jednoty (GNA) v Tripolise a Líbyjská národná armáda (LNA) poľného maršala Chalífa Haftara sídliaca na východe krajiny- dohodli na pokoji zbraniam.

Obe majú podporu rozdielnych štátov - za Tripolisom stojí OSN a Turecko s Katarom, za Haftarom Rusko, Spojené arabské emiráty a Egypt.

01 - Modified: 2025-12-24 12:20:19 - Feat.: - Title: Turecko získalo čiernu skrinku lietadla, ktoré prevážalo líbyjského generála. Posádka hlásila problém 02 - Modified: 2025-12-23 21:28:00 - Feat.: - Title: Premiér Líbye tvrdí, že pri nehode lietadla v Turecku zahynul líbyjský generál 03 - Modified: 2025-12-23 20:19:48 - Feat.: - Title: Turecko stratilo kontakt s lietadlom, v ktorom je líbyjský generál 04 - Modified: 2025-12-13 21:01:32 - Feat.: - Title: Irak je už normálna krajina, odkázal svetu Guterres. Misia OSN po 22 rokoch končí 05 - Modified: 2025-12-13 18:53:24 - Feat.: - Title: Pri vzdušnom údere na sídlo OSN v sudánskom Kadugli zahynulo šesť ľudí. Armáda viní Jednotky rýchlej podpory
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. december 2025 03:21