TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Šéf elitného komanda Hamran: Očakával som, že Lučanský bez boja neodíde

25.01.2021, 13:23
Autor:
TASRTASR
Kandidát na šéfa polície Štefan Hamran hovorí, že s bývalým policajným prezidentom mal spory.

Polícia má nízku dôveru, ľudia na jej najvyšších postoch majú byť garantom dôvery. Policajt nesmie byť vnímaný ako symbol represie. Prezident Policajného prezidenta má garantovať, že vyšetrovatelia budú môcť pracovať v pokoji a bez nátlakov.

Pred parlamentným brannobezpečnostným výborom to povedal kandidát na prezidenta Policajného zboru Štefan Hamran, ktorý pôsobí ako veliteľ útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného prezidenta. Poukázal na potrebu špecializovaného boja proti extrémizmu.

Vyšetrovatelia musia podľa neho cítiť absolútnu podporu, aby sa mohli venovať len svojej práci, vrátane vyšetrovania vedúcich predstaviteľov.

Hamran má pocit, že vyšetrovatelia v súčasnosti dostali možnosť nadýchnuť sa čerstvého vzduchu. Kontrola nad nimi nie je taká intenzívna.

​Extrémizmus by mala riešiť elitná jednotka

Hamran upozornil, že extrémizmus je prvá fáza terorizmu, objavuje sa na sociálnych sieťach, atakuje deti a mládež. Chcel by vytvoriť odbor boja proti extrémizmu.

Nevie si predstaviť, že by sa oddelenie extrémizmu v rámci polície rozpadlo a táto téma by sa riešila na iných oddeleniach vyšetrovania.

"Ak je niečo problematické, malo by to byť špecializované," dodal. Pripomenul skúsenosti, keď si tému extrémizmu "prehadzovali" rôzne útvary.

"Akoby sa tomu nikto nechcel venovať," povedal. Extrémizmus by podľa neho mala riešiť najelitnejšia jednotka na Slovensku, konkrétne Lynx Commando.

Stíhanie bývalých funkcionárov

Dotkol sa tiež témy stíhania policajných exfunkcionárov. "Stále sú v systéme ľudia, ktorí z presvedčenia konali v mene bývalých vedúcich predstaviteľov. Z presvedčenia konali aj voči ďalším útvarom a presadzovali aj tie opatrenia, ktoré boli na hrane alebo za hranou zákona," skonštatoval.

Rozvrátený policajný zbor

Opísal tiež svoju skúsenosť, ako ho exšéf polície Tibor Gašpar žiadal odstúpiť z funkcie a ako bol opakovane preverovaný. Dostal tiež ponuku vstúpiť do strany Spolu, bolo to podľa neho v čase, keď uvažoval o odchode z Policajného zboru. Ponuku odmietol.

Podľa Hamrana je Policajný zbor rozvrátený, treba v ňom nájsť rovnováhu. Ani jeden šéf polície nedokázal podľa neho stopnúť politický vplyv. "Narobil tu škody, ktoré budeme odstraňovať ešte roky. Cítim v sebe toľko vnútornej sily, že dokážem povedať nie politikom," povedal.

Hamran presadzuje preventívne opatrenia, nie represívne. "Policajt nemôže byť vnímaný ako symbol represie, nesmie byť vnímaný ako osoba, ktorá pokutuje, ale ako osoba, ktorá dokáže pomôcť a ochrániť," vyhlásil. Chce tiež skvalitniť personálne zloženie Policajného zboru s dôrazom na riadiace a veliace posty.

"Je dôležité, aby sme zbor čistili smerom zhora dole," skonštatoval. Upozornil na optimalizáciu personálneho zloženia. So znižovaním počtu príslušníkov by narábal opatrne. Za nevyhnutné považuje prehodnotiť riadiace pozície.

Očakával, že Lučanský neodíde bez boja

So zosnulým exšéfom polície Milanom Lučanským mal Hamran turbulentné vzťahy. Považoval ho za priamočiareho človeka.

"Očakával som, že bez boja neodíde, že sa postaví pred nezávislý a nestranný súd a predloží dôkazy, ktoré budú svedčiť v jeho prospech, očistí svoje meno ako profesionál a očistí meno svojich kolegov. To sa, bohužiaľ, nestalo, mnohé otázky ostali nezodpovedané," skonštatoval s tým, že ho sám požiadal o stretnutie vzhľadom na ich spory.

So šéfom NAKA si chce sadnúť

Riaditeľ NAKA Branislav Zurian je podľa Hamrana profesionál, má však pri ňom otázky ohľadom morálneho kompasu, čo považuje za kľúčové.

"Určite by som si s ním sadol. U mňa to zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté," odpovedal pri otázke, či by Zuriana ponechal vo funkcii.

Extrémisti nemôžu ukazovať silu

Dôležité je podľa neho náležite vyškoliť a vycvičiť policajtov. Zákroky na verejnosti sú vnímané podľa neho veľmi citlivo, akékoľvek zaváhanie vedie k znižovaniu dôvery.

Polícia je tu podľa neho na to, aby vykonávala opatrenia, ak dôjde k narušeniu verejného poriadku, no videl niekoľko prípadov, pri ktorých sa mu "zastavil rozum".

Poukázal na protesty pred domom premiéra Igora Matoviča. Extrémisti nemôžu podľa neho ukazovať silu. Ak je zakázané zhromažďovanie, polícia má legitímne právo použiť silu, ak je to vo verejnom záujme.

"Nemôžeme vysielať signály, že polícia je tu štatistom a bude sa prizerať porušovaniu zákonov a najmä verejného poriadku. Pevne dúfam, že v budúcnosti tieto aktivity prehodnotíme a polícia bude razantnejšia," uzavrel.

01 - Modified: 2023-09-28 10:36:46 - Feat.: - Title: Hamran: Útočník z Dúbravky mal čistý register trestov, bolo to skratové konanie 02 - Modified: 2023-09-21 11:01:34 - Feat.: - Title: Hamran vyjadril sústrasť v súvislosti s tragédiou pri zásahu polície v Ostrihome 03 - Modified: 2023-09-19 12:32:20 - Feat.: - Title: Prokuratúra a NAKA sa zapája do politiky, tvrdí Fico po Hamranovej tlačovke o korupcii vo Vojenskej správe 04 - Modified: 2023-09-19 15:01:37 - Feat.: - Title: Hamran poskytol detaily o akcii Vírus: V kauze ide o 74 miliónov eur, zadržali 17 ľudí aj investičné zlato 05 - Modified: 2023-09-18 13:53:27 - Feat.: - Title: Hamran odmieta, že by vyšetrovateľ Ďurka inštruoval kajúcnika
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. september 2023 00:47