StoryEditor

Musia odísť. Inak ako referendom ich nevieme dostať preč, tvrdí Fico o koalícii

28.01.2021, 15:22
Autor:
redred
Brífing poslaneckého klubu Smeru.

Šéf Smeru Robert Fico vyhlásil, že budúci týždeň zverejnia postup, ako budú zbierať podpisy na referendum. "Musia odísť, my ich neviem nijak inak dostať preč len cez referendum. My chceme normálne voľby," povedal Fico. Šéf Smeru dnes reagoval aj na zistenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku o tom, že Mikasov úrad porušil zákon.

"Nemôže nejaký hygienik povedať, že tento človek nemá trestnoprávnu zodpovednosť, lebo ja si to myslím," podotkol Fico v súvislosti s výnimkou hlavného hygienika, ktorú koncom minulého roka udelil viacerým verejným funkcionárom.

Šéf Smeru-SD tiež hovorí, že poslanci s ochorením COVID-19 nemali čo robiť v parlamente a dopustili sa úmyselného trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Podotkol, že tak konali počas mimoriadnej situácie a hrozia im "drakonické tresty". Trvá na tom, že vláda núdzový stav potrebuje, aby mohla obmedzovať ľudské práva, lebo sa bojí protestov.

Fico pripomenul situáciu v NR SR z decembra a novelizáciu ústavného zákona o bezpečnosti štátu pre úpravy núdzového stavu. Opísal ju ako "cirkus s fóliovníkom v rokovacej sále".

Tvrdí, že má informácie, že zamestnanci Kancelárie NR SR sa dokonca nakazili, keď dávali po rokovaní dole fóliu. Tá mala oddeliť pozitívnych poslancov od negatívnych. Na otázku, či vie, koľko zamestnancov sa malo takto nakaziť, reagoval, že nepozná počet a že tí ľudia by sa báli rozprávať, aby neprišli o prácu.

Podľa vlastných slov je zvedavý, ako bude ďalej prokuratúra postupovať. Pýta sa, ako chce vláda od ľudí, ktorí prišli o prácu alebo museli zavrieť svoje prevádzky, aby poslúchali nariadenia, ak sama nebude rešpektovať zákon a bude ignorovať elementárne veci. Zároveň spochybnil zatvorenie prevádzok v okresoch, kde sa po plošnom skríningu ukázala nízka miera pozitivity na ochorenie COVID-19.

Generálny prokurátor vo štvrtok informoval o tom, že ÚVZ porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie vidí generálny prokurátor aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime.

01 - Modified: 2023-05-25 12:34:03 - Feat.: - Title: Martin Klus pre HN: Jeden volebný obvod spravil zo slovenských strán servisné organizácie svojich predsedov 02 - Modified: 2023-05-18 16:01:00 - Feat.: - Title: Rezort obrany má predložiť správu o predanom či rozdanom majetku z čias vlád Fica 03 - Modified: 2023-05-16 10:47:47 - Feat.: - Title: Smer kritizuje Sulíka kvôli Dubaju: Vedel, čo napáchal. Nechcel, aby sa mu nový minister pozeral na prsty 04 - Modified: 2023-05-16 09:27:44 - Feat.: - Title: Fico chce od ministra obrany vedieť, v akom stave je naša munícia 05 - Modified: 2023-05-14 15:00:00 - Feat.: - Title: Vitajte v politickej realite, čiže v bahne
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. jún 2023 21:10