Reuters
StoryEditor

Začneme očkovať ruskou vakcínou? "Veľké veci sa dejú," povedal tajomne premiér

06.02.2021, 11:49
Autor:
klkl
Podľa Matoviča sa v tomto prípade kladie dôraz na ochranu zdravia ľudí a nie na, to odkiaľ vakcína pochádza.

Premiér Igor Matovič v relácii Sobotné dialógy naznačil, že Slovensko rokuje s Ruskom o dodávkach vakcíny Sputnik V. 

"Rád by som prezradil viac, ale keď chcete dosiahnuť viac, tak informácie, nemôžete zverejňovať len tak," odpovedal na otázku, či Slovensko nerokuje o ruskej vakcíne.

"Vážne veci sa dejú. Sledujeme verejný záujem a ochranu zdravia a ľudí," dodal tajomne premiér. Je podľa neho lepšie teraz nepovedať nič, ako o týždeň alebo dva nemôcť oznámiť dobré správy.

Podľa Matoviča sa v tomto prípade kladie dôraz na ochranu zdravia ľudí a nie na, to odkiaľ vakcína pochádza. "V tomto prípade neplatí, že keď je to ruská vakcína, tak budeme povyšovať politické záujmy a geopolitiku nad záujmy ľudí," povedal.

Neskôr nepriamo potvrdil, že vakcína by sa mohla u nás aj vyrábať, nakoľko je to štandardná súčasť kontraktu na nákup Sputnika. Premiér však avizoval, že v takom prípade nebudeme vakcínu vyrábať len sami pre seba.

V hre je aj to, že by sa u nás mohli vyrábať aj iné vakcíny. 

"Ak to dobre dopadne, niekde v júli by sme mohli mať zaočkovaného každého, kto sa zaočkovať chce," povedal premiér s tým, že ak nebudú dodržané kontrakty, tak by to mohlo byť v septembri. 

Dôležitejšie podľa neho je to, aby sa chcelo zaočkovať čo najviac ľudí. Premiér hovorí o zaočkovanosti na úrovni 80 percent. "Aby sa nám vytvorila spoločná imunita a nemuseli by sme nosiť rúška," skonštatoval.

29. máj 2022 13:08