Všetci majú zo zákona nárok na odškodnenie. Ministerstvo spravodlivosti eviduje 179 žiadostí. "Odškodnenie bolo doteraz priznané v 87 prípadoch v celkovej výške 9,5 milióna korún," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči. Okrem priamych obetí okupácie o odškodnenie bojuje aj Konfederácia občanov čiernej listiny.
Žiadajú 90-tisíc
V rokoch 1971 - 1974 vedenie KSČ vypracovalo čiernu listinu ľudí, ktorí boli proti vstupu sovietskych vojsk. V dôsledku toho boli odvolaní z funkcií, alebo prišli o prácu. Konfederácia občanov čiernej listiny preto pripravila návrh zákona o odškodnení - 90-tisíc korún na osobu. Predseda konfederácie Viliam Ciklamini očakáva, že zákon v parlamente prejde. "SNS sama navrhovala naše odškodnenie, tak isto aj zvyšné dve vládne strany nás podporovali. Teraz za návrh zákona lobujeme a snažíme sa ich presvedčiť." Národniari však priechodnosť zákona vidia menej optimisticky. "Sú tam isté prekážky. Treba sa na to pozrieť komplexne a nevytrhávať to z kontextu," hovorí podpredseda strany Rafael Rafaj. V SNS sa totiž objavili výhrady, aby medzi odškodnenými neboli aj bývalí členovia KSČ. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič má zas problém s možným odškodnením ľudí, ktorí spolupracovali s ŠtB. Aj preto zdôraznil, že otázku odškodnenia chce riešiť osobne. "Budem sa snažiť hľadať možnosti ako pomôcť týmto ľuďom. Riešiť to komplexnejšie, nie len jednorazovo." Zároveň chce dosiahnuť, aby sa 21. august stal pamätným dňom.
Chýbajú dôkazy
Okupácia sovietskych vojsk zanechala za sebou veľa obetí. Vinníka sa však dodnes nepodarilo usvedčiť. "Ťahá sa to od konca deväťdesiatych rokov, kedy sa snažili súdiť Biľaka, Lenárta a ďalších. No nikdy sa to nepodarilo dotiahnuť do konca, pretože všetci popierajú podpísanie pozývacieho listu," hovorí historik Ján Pešek. Na Slovensku sa originál pozývacieho listu, podľa ktorého by vinníci mohli byť usvedčení, nenachádza. "Originál Rusko odmieta vydať, lebo podľa ich vyhlásení by to mohlo ohroziť bezpečnosť Ruska. Preto nie sú páky na to, aby jediného žijúceho podozrivého, Vasila Biľaka, mohli postaviť pred súd," dodáva Pešek.
Návšteva u Biľaka
Pri návšteve vilky Vasila Biľaka nás privítali dva obrovské strážne psy. Ďaleko sme sa teda nedostali. Ich neustály štekot takmer prehlušil, keď sa v elektronickom vrátniku ozvalo: "Prosím?" V hlase bolo počuť, že ide o staršieho muža. Chceli sme sa porozprávať s pánom Biľakom. "To je vylúčené, s ním sa nedá hovoriť, on je fyzicky slabý," reagoval muž na našu otázku. "My ho nerozumieme, kdeže ešte vy," dodal. Na otázku, s kým hovoríme, nám odpovedal, že s jeho príbuzným a zopakoval, že je vylúčené s Biľakom hovoriť.
Odškodnení augustovej okupácie:
- odškodnených bolo 149 občanov
- 66 prípadov bolo ukončených rozhodnutím o nepriznaní jednorazovej peňažnej sumy
- vo zvyšných 26 prípadoch sa čaká na doloženie žiadaných dokladov a na oznámenie nami žiadaných údajov
StoryEditor
Štát odškodňuje obete okupácie
Devätnásť osôb zabitých a 130 zranených za sebou zanechali vojská Varšavskej zmluvy, ktoré 21. augusta 1968 vpadli do Československa. Tých, ktorým bolo počas augustovej okupácie ublížené, je však podstatne viac.