Mária KolíkováTASR/J. Novák
StoryEditor

Kolíková poslala list zamestnancom súdov, ich počty majú zostať zachované

09.02.2021, 18:31
Autor:
TASRTASR
Ministerka spravodlivosti v liste uviedla, že sieť súčasných všeobecných súdov a obvodov by mala byť zachovaná prinajmenšom do 30. júna 2022.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) poslala list zamestnancom okresných súdov a krajských súdov. Deklaruje, že počty sudcov a justičného personálu majú zostať zachované aj po implementácii novej súdnej mapy.

"Považujem za dôležité informovať zamestnancov súdov o všetkých súvislostiach, ktoré sa týkajú súdnej mapy, keďže vnímam, že viacerými vyjadreniami, či už v médiách, alebo v justičnom prostredí, môžu byť zneistení," vysvetlila Kolíková. V liste okrem iného zdôvodňuje význam reformy. Tiež postup, ako by mala byť nová súdna mapa realizovaná.

​Justičný personál a sudcov považuje ministerka za rovnako kľúčový pre zabezpečenie prístupu ľudí k spravodlivosti. "A tak ako nechcem zneistiť sudcov, rovnako nechcem, aby bol zneistený justičný personál rôznymi skreslenými či neúplnými informáciami, ktoré súvisia s novou súdnou mapou," doplnila.

Ministerka v liste, ktorý poskytol hovorca Ministerstva spravodlivosti Peter Bubla, uviedla, že sieť súčasných všeobecných súdov a obvodov by mala byť zachovaná prinajmenšom do 30. júna 2022.

"Dočasné pracoviská budú po 1. júli 2022 zachované na prechodné obdobie, t. j. dovtedy, kým v sídelnom súde obvodu nebudú vytvorené podmienky pre riadny výkon súdnictva," dodala.

Ministerstvo zároveň pripravuje opatrenia na finančnú motiváciu sudcov a justičného personálu, ktoré by na prechodné obdobie kompenzovali vplyv reformy. Ide napríklad o náklady na dochádzku na miesto výkonu práce.

Voči navrhovanej reforme sa od jej predstavenia zniesla vlna kritiky. Niektorí sudcovia ministerku žiadajú, aby návrh stiahla z legislatívneho procesu. Námietky voči reforme vyjadrili sudcovia, obhajcovia a príslušníci iných právnických profesií aj vo výzve Právnici spolu za právny štát. Vyčítajú jej tiež nedostatočnú komunikáciu.

Hlavnými cieľmi reformy súdnej mapy, ktorá je do konca februára v medzirezortnom pripomienkovom konaní, sú špecializácia sudcov na hlavné agendy a zlepšenie kvality rozhodnutí súdov. Spolu so špecializáciou sudcov by sa mala transformovať súčasná sieť 54 okresných súdov na 30 obvodov prvostupňových súdov.

V rámci Bratislavy a Košíc majú na prvom stupni pôsobiť mestské súdy združujúce jednotlivé mestské obvody. Doterajší počet ôsmich krajských odvolacích súdov by mal byť nahradený tromi obvodmi odvolacích súdov.

01 - Modified: 2023-09-11 11:34:31 - Feat.: - Title: Polícia preveruje bombovú hrozbu na súdoch po celom Slovensku 02 - Modified: 2023-08-21 21:19:50 - Feat.: - Title: Ruské súdy na východe Ukrajiny vymerali piatim vojakom dlhé väzenské tresty 03 - Modified: 2023-08-04 08:19:02 - Feat.: - Title: Na súde pokračuje pojednávanie s bývalým prezidentom Kiskom, majú vypočuť znalca 04 - Modified: 2023-08-01 09:08:08 - Feat.: - Title: Málo úradníkov, veľa práce. Personálne posilnenie súdov zrýchli konania, vraví členka Súdnej rady 05 - Modified: 2023-07-26 07:33:28 - Feat.: - Title: Súdne pojednávanie s Kuffovcami bude na okresnom súde koncom septembra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. október 2023 13:58