Monika JankovskáTASR/J. Krošlák
StoryEditor

Dozorcovia v prípade pokusu o samovraždu Jankovskej povinnosti nezanedbali, vyplýva z previerky

15.02.2021, 12:04
Autor:
TASRTASR
Prokurátor vykonal v ústave na výkon väzby aj v nemocnici mimoriadnu previerku na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

V prípade bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, ktorá sa koncom januára v ústave v Banskej Bystrici pokúsila spáchať samovraždu, nebolo zistené zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže zanedbanie ich služobných povinností.

Vyplýva to zo záverov mimoriadnej previerky Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici. Informoval o tom prokurátor a hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

"Z vykonanej mimoriadnej previerky vyplynulo, že o samovražednom pokuse obvinenej Moniky J. službukonajúci príslušníci ZVJS nevedeli a nebola zistená žiadna okolnosť, na základe ktorej by takéto predpokladané konanie mali zistiť. O možnom suicidiálnom pokuse sa obvinená zmienila až ústavnej lekárke v poobedňajších hodinách. Ústavná lekárka potom prijala adekvátne opatrenia," objasnil prokurátor.

Podľa neho zo strany dozorcov nebolo zistené zanedbanie ich služobných povinností, osobitne na úseku predchádzania sebapoškodzovaniu obvinených osôb, v rámci aktuálnych predpisov.

"Z mimoriadnej previerky boli vyvodené aj všeobecné závery, najmä čo sa týka nevyhovujúcej internej úpravy výdaja liekov obvineným, ktorým je podľa doterajšej úpravy možné vydávať lieky v celom balení naraz. V tejto súvislosti sa javí ako mimoriadne potrebné zaviesť novú legislatívnu úpravu vydávania liekov obvineným tak, aby im boli vydávané iba jednotlivé lieky podľa ordinácie lekára. Takto by sa výrazne eliminovala možnosť zneužitia liekov ich nadmerným požitím," priblížil Vozár.

Prokuratúra navrhuje, aby pri výskyte suicidiálnej udalosti v ústavoch na výkon väzby a trestu odňatia slobody u osôb, ktoré sú na cele umiestnené samostatne bez iných osôb, vykonával preverovanie Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra, a to z dôvodu zachovania nestrannosti a objektivity.

​Krajský prokurátor v Banskej Bystrici sa zároveň obrátil na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže a požiadal o preverenie zákonnosti postupu Nemocnice pre obvinených a odsúdených Trenčín, ktorá neumožnila prokurátorovi vykonávajúcemu previerku nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie obvinenej.

To napriek tomu, že obvinená v prítomnosti jej obhajcu do zápisnice o výsluchu udelila súhlas na nahliadnutie do jej zdravotnej dokumentácie.

"Výklad ustanovení zákona o zdravotnej starostlivosti považujeme zo strany nemocnice za krajne reštriktívny, čo v konečnom dôsledku znemožnilo vykonať komplexnú previerku prípadu," zdôraznil Vozár.

Prokurátor vykonal v ústave na výkon väzby a trestu odňatia slobody Banská Bystrica ako aj v Nemocnici pre obvinených a odsúdených Trenčín mimoriadnu previerku na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

01 - Modified: 2022-12-27 15:10:29 - Feat.: - Title: Kolíková kritizuje Karasa za personálne zmeny: Sú to pre mňa nepochopiteľné kroky 02 - Modified: 2022-11-22 17:30:00 - Feat.: - Title: Za dva roky už tretí šéf zboru? Rozhodnutiu ministra Karasa nerozumie Kolíkovej bývalý štátny tajomník 03 - Modified: 2022-08-19 12:01:32 - Feat.: - Title: Jankovská je schopná účasti na úkonoch trestného konania, tvrdí Úrad špeciálnej prokuratúry 04 - Modified: 2022-08-19 08:24:50 - Feat.: - Title: Proces s Monikou Jankovskou v kauze Fatima odročili na september 05 - Modified: 2022-07-30 14:12:00 - Feat.: - Title: ZVJS víta návrh, aby o zaradení väzňov do stupňa stráženia rozhodovala väznica
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. január 2023 21:40