TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustia z väzby na slobodu

04.03.2022, 11:35
Autor:
TASRTASR
Súd uložil Kováčikovi viaceré povinnosti, okrem iného nosenie tzv. elektronického monitorovacieho náramku.

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika prepustia z väzby na slobodu. V piatok o tom rozhodol senát Najvyššieho súdu. Potvrdil to jeho obhajca Erik Magál. Súd uložil Kováčikovi viaceré povinnosti, okrem iného nosenie tzv. elektronického monitorovacieho náramku.

"Najvyšší súd vyhovel žiadosti obžalovaného Dušana K., ktorý bol prepustený z väzby na slobodu nahradením preventívneho dôvodu väzby prijatím písomného sľubu obžalovaného a dohľadom probačného a mediačného úradníka," spresnila hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

​"NS SR Dušana K. prepustil z väzby na slobodu na základe našej žiadosti o prepustenie z väzby. Väzbu mu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka, písomným sľubom, elektronickým monitorovacím zariadením, ako aj uložením viacerých primeraných obmedzení a povinností," priblížil Magál.

Ako ďalej uviedol, ide aj o zákaz kontaktovania svedkov a znalcov, tiež zákaz vzdialiť sa od miesta pobytu. "Akékoľvek prípadné výnimky z týchto obmedzení a povinností sú možné na základe predchádzajúceho dohovoru s príslušným úradníkom," doplnil.

Kováčika väzobne stíhali od októbra 2020 v ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici. Vlani v septembri ho Špecializovaný trestný súd (ŠTS) neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody.

Uznal ho za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby. Konkrétne v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok.

Tiež z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. Dušan K. tvrdí, že je nevinný.

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská skonštatovala, že minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na ÚŠP a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny takáčovcov. Súd podľa Záleskej slov bral do úvahy, že vypočúval aj tzv. kajúcnikov, a preto v ich prípade dôsledne preveroval pravdivosť výpovedí.

01 - Modified: 2022-11-28 13:24:48 - Feat.: - Title: Exstarosta Rudolf Kusý zostáva stíhaný na slobode, rozhodol Najvyšší súd 02 - Modified: 2022-11-14 11:00:49 - Feat.: - Title: Organizačná zmena s výpoveďou nie je rozhodnutím o obchodnom vedení firmy, rozhodol Ústavný súd 03 - Modified: 2022-11-11 09:58:31 - Feat.: - Title: Harabinov blízky človek na Najvyššom súde končí. Jeho meno sa spomínalo aj na známej poľovníckej chate 04 - Modified: 2022-11-09 10:38:15 - Feat.: - Title: Najvyšší súd potvrdil odmietnutie obžaloby na exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského 05 - Modified: 2022-10-18 17:10:19 - Feat.: - Title: Babiš podal dovolanie na Najvyšší súd v prípade evidencie vo zväzkoch ŠtB
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 03:52