Slovenská maturantka Paulína Vicenová chce na oxfordskej univerzite študovať biomedicínske vedy.Reuters
StoryEditor

Sen študentov o Oxforde výrazne sťažuje brexit

28.02.2021, 23:00
Po odchode Británie z EÚ sa zmenili finančné podmienky vzdelávania na tamojších univerzitách. Mladí Slováci potrebujú na rok štúdia desiatky tisíc eur.

Správa, ktorá mala 18-ročnej Paulíne Vicenovej z Partizánskeho zmeniť život, prišla do jej mailovej schránky 12. januára presne o 10.16 hodine. Hoci na ňu netrpezlivo čakala od skorého rána, v tom momente jej prsty vypovedali poslušnosť. Nie a nie sa dotknúť klávesnice.


Po dvoch minútach úplnej paralýzy si však Paulína povedala dosť a začala sa riadiť pokynom obsiahnutým v správe. „Prosím, otvorte si list s naším rozhodnutím, ktorý je v prílohe tohto mailu.“ Zhlboka sa nadýchla, klikla na prílohu a čítala: „Teší nás, že vám môžeme ponúknuť miesto v našom programe biomedicínskych vied.“ Paulína neverila. Pre istotu si tú vetu prebehla očami ešte raz. A naozaj.


Prijali ju na jednu z najlepších univerzít na svete, na britský Oxford. Vlastne ešte nie úplne. Najskôr musí úspešne zmaturovať, lebo to je po prijatí ďalšia z podmienok nástupu na túto renomovanú školu.

Komplikovaná situácia
Okrem príprav na skúšku dospelosti z matematiky, chémie, biológie, angličtiny, zo psychológie, slovenčiny a z fyziky však Paulínu čaká aj ďalšia náročná úloha. Spolu s rodinou musí zohnať dostatok prostriedkov, ktoré pokryjú jej štúdium na oxfordskej St Hilda’s College....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 10:30