TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Prvý rok Krajčího v ministerskom kresle bol krokom vedľa, hodnotia ambulantní poskytovatelia

01.03.2021, 10:17
Autor:
TASRTASR
Šéfka zväzu nepovažuje však za správne, aby sa hasili len akútne a čiastkové problémy.

Prvý rok Mareka Krajčího v kresle ministra zdravotníctva bol "krokom vedľa".

Spôsob riadenia rezortu zdravotníctva počas uplynulého roku poznačeného pandémiou nebol o potrebnej spolupráci s odbornými spoločnosťami a zdravotníckymi organizáciami a nebol ani o hľadaní obojstranne prospešných riešení, ktorými by Slovensko mohlo pandémiu prekonať s čo možno najmenšími stratami.

V hodnotení prvého roka ministra Krajčího to povedal Zväz ambulantných poskytovateľov.

"Ministrovi Krajčímu sa za rok nepodarilo zabezpečiť funkčný mechanizmus komunikácie s ambulantným sektorom, bez ktorého nedokáže žiadne zdravotníctvo fungovať. Naopak, ambulantný sektor sa čoraz častejšie stáva terčom až neracionálnej kritiky zo strany vedenia rezortu, pričom konštruktívna spolupráca stagnuje," uviedla prezidentka zväzu Zuzana Dolinková.


Ani to, že rezort vedie lekár, nemusí byť podľa nej zárukou efektívneho riadenia. Šéfka zväzu hovorí, že doposiaľ nie je jasná vízia a cieľ, kam chce Krajčí slovenské zdravotníctvo priviesť.

Za problematické považuje Dolinková predvídateľnosť financovania či motiváciu personálnej stabilizácie v zdravotníctve.

Šéfka zväzu pripúšťa, že riešenie koronakrízy odčerpáva veľa síl pri riadení rezortu. Nepovažuje však za správne, aby sa hasili len akútne a čiastkové problémy.

Poukázala tiež na to, že za posledný rok sa v rezorte nenaštartovali žiadne systémové zmeny a neustále z neho odchádzajú zdravotníci, čo sa začína prejavovať v znížení dostupnosti zdravotnej starostlivosti na všetkých úrovniach.

"Namiesto toho, aby sa minister zo všetkých síl snažil previesť rezort cez pandémiu tak, aby zostal čo najfunkčnejší aj po prekonaní krízy, nevidím z jeho strany snahu a aktivitu na zlepšenie pracovných či ekonomických podmienok práce zdravotníkov," poznamenala Dolinková.

Za najzávažnejšie nezvládnutie zo strany ministra Krajčího a jeho ministerstva považuje nejasnú, kontraproduktívnu a často zmätočnú komunikáciu.

"Žiadny minister nemusí vedieť všetko, ale považujem za nevyhnutné, aby minister bol schopným manažérom, ktorý sa dokáže obklopiť takými ľuďmi, ktorí mu budú predkladať skutočne reálne reporty o dianí v rezorte, nastavovať zrkadlo, na ktoré bude operatívne reflektovať, a ktorý bude konať na základe komplexných názorov a pohľadov všetkých zainteresovaných subjektov," doplnila.

Predpokladom úspešnosti a schopnosti dobrého manažmentu na čele rezortu je podľa zväzu obklopovanie sa tímami ľudí, ktorí sú schopní samostatne riadiť jednotlivé čiastkové oblasti v gescii ministerstva.

"Ak sa ministrovi Krajčímu nepodarilo takéto tímy okolo seba v priebehu jedného roka zostaviť, je veľmi málo pravdepodobné, že by to dokázal v budúcnosti, a tým by zabezpečil kvalitné manažovanie rezortu v prospech pacientov a zdravotníkov," uzavrela.

01 - Modified: 2022-08-10 08:50:23 - Feat.: - Title: Pre nízky záujem prepadli. Viac ako 180-tisíc vakcín od Moderny je po exspirácii 02 - Modified: 2022-05-16 11:55:37 - Feat.: - Title: Krajčí: Zákaz krížového vlastníctva v slovenskom zdravotníctve je potrebný 03 - Modified: 2022-05-22 08:57:45 - Feat.: - Title: Krajčí pre HN: Mám podozrenie na aktivity s Pentou. Minister ich nevyvrátil 04 - Modified: 2022-05-11 09:21:28 - Feat.: - Title: Krajčí chodí na rokovania k nemocniciam na premiérovu žiadosť, Matovičovi neradí 05 - Modified: 2022-02-23 07:31:51 - Feat.: - Title: Zmätky okolo drahého superlieku proti covidu. Minister ho chváli, realita je zložitejšia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. august 2022 01:20