TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Vallo: V Bratislave pripravujeme pre utečencov veľkokapacitné centrum pomoci

05.03.2022, 09:30
Autor:
TASRTASR
Bratislavská samospráva žiada štát o zabezpečenie vybavenia pre takéto objekty, napríklad lôžkami.

Bratislava pripravuje zriadenie veľkokapacitného centra pomoci. Oznámil to bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že sa chystajú aj na scenár, keď v meste bude nutné ubytovať rádovo tisícky ľudí z Ukrajiny.

Veľkokapacitné centrum má slúžiť ako prvý bod podpory pre utečencov, či už do Bratislavy prídu verejnou dopravou, po vlastnej osi, alebo ich štát bude koordinovane zvážať z východného Slovenska.

"Pre túto situáciu pripravujeme v spolupráci s mestskými časťami a okresným úradom aj ubytovacie kapacity pre rádovo tisícky ľudí. Má ísť prevažne o veľkokapacitné existujúce objekty, pre ktoré pripravujeme potrebné zázemie," priblížil na sociálnej sieti Vallo.

Bratislavská samospráva žiada štát o zabezpečenie vybavenia pre takéto objekty, napríklad lôžkami. "Aby sme však na situáciu boli ako hlavné mesto zodpovedne pripravení, toto vybavenie pripravujeme aj vo vlastnej réžii," podotkol primátor.

Na hlavnej vlakovej stanici zriadilo mesto informačný bod a sieť informátorov a tlmočníkov. Priamo na stanici v spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky pripravili aj čakáreň pre ľudí z Ukrajiny, kde im zabezpečujú aj základné potreby.

V uplynulých dňoch do Bratislavy prichádzali v priemere desiatky ľudí z Ukrajiny v každom vlaku z východného Slovenska. "Väčšina potrebuje len základné informácie, elektrinu a internet, usmernenie, pomoc s kúpou cestovných lístkov a následne pokračujú vo svojej ceste do iných častí Európy," priblížil Vallo.

Len menšia časť (doteraz rádovo desiatky denne) potrebujú v Bratislave aj prenocovať. "Pre nich zabezpečujeme krátkodobé ubytovanie priamo v zariadeniach mesta a mestských častí prostredníctvom okresného úradu, ale aj bezplatné ubytovanie v niektorých súkromných ubytovacích zariadeniach," uviedol primátor.

Na cudzineckej polícii na Regrútskej, kde si ľudia z Ukrajiny môžu požiadať o štatút dočasného útočiska, poskytuje pomoc a podporu Slovenský Červený kríž.

01 - Modified: 2022-08-04 13:28:35 - Feat.: - Title: Železnice vyhlásili súťaž na ďalší kľúčový úsek. Pod Tatrami pôjdu vlaky 160-kou 02 - Modified: 2022-08-02 20:50:00 - Feat.: - Title: Na Ukrajine je bez domova najmenej 3,5 milióna ľudí 03 - Modified: 2022-08-03 12:20:26 - Feat.: - Title: Pri bratislavskej novostavbe denne prejdú desiatky tisíc áut. Developer tvrdí, že našiel riešenie 04 - Modified: 2022-07-30 10:46:00 - Feat.: - Title: V Michalovciach otvorili integračné centrum pre utečencov 05 - Modified: 2022-07-29 11:30:22 - Feat.: - Title: Bratislava sa už tento víkend stane opäť Prešporkom. Užite si Korunovačné dni s celou rodinou
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. august 2022 16:43