AP/TASR
StoryEditor

Heger: Chceme vyslať Putinovi jasný signál, že ho budeme musieť ekonomicky úplne izolovať

05.03.2022, 13:02
Autor:
TASRTASR
​Premiér Eduard zdôraznil potrebu prijatia ďalších sankcií.

Treba sa rozprávať o zmene závislosti od surovín z Ruska. Súčasťou diskusií o ďalších sankciách voči Rusku bude v najbližších dňoch aj strategická závislosť či odpojenie všetkých ruských bánk od systému SWIFT. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

Potreba ďalších sankcií

​Premiér zdôraznil potrebu prijatia ďalších sankcií. "Ešte stále čerpáme suroviny z Ruska, to je tiež ešte oblasť, do ktorej sa dá ísť, ak sa na nej dohodneme," skonštatoval s tým, že už uvalené sankcie majú tiež svoj "dobeh".

Cieľom je podľa neho vyslať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi signál, že ho budeme musieť ekonomicky úplne izolovať. "Vidíme, že Putin neustupuje, budeme musieť pokračovať v rokovaniach," dodal. Heger súhlasí, aby sa ďalšie sankcie zavádzali aj pre Bielorusko.

V súvislosti so stopnutím nákupu ropy a plynu od Ruska povedal, že otázkou je skôr zabezpečenie ďalšej zimy. Súčasnú situáciu by sme podľa neho mali zvládnuť. "Zvládneme to, už sme o tom diskutovali na vláde, máme pripravené alternatívne plány. V rámci Európy by sme to tento rok do jesene bez problémov vedeli zvládnuť. Diskusia sa uberá skôr z hľadiska strategickej závislosti, čiže ako ju zmeniť," dodal.

Ochranu našej východnej hranice podľa premiéra posilnilo zaktivizovanie členských štátov NATO do plnej pohotovosti. Posunuli sa rokovania v súvislosti s predsunutou prítomnosťou vojsk na našom území. Heger súhlasí, že Slovensko v minulosti podcenilo financovanie obrany, v dôsledku čoho nemáme zmodernizovanú techniku.

V reakcii na natretie bratislavského vojenského pamätníka Slavín modrou a žltou farbou povedal, že "takéto veci určite nie je potrebné robiť". Ťažko podľa neho povedať, či išlo o nejakú iniciatívu alebo cieľavedomú provokáciu. "Emócie sú vybičované, netreba na každú emóciu hneď prehnane reagovať, treba to dať do poriadku," povedal s tým, že sa treba sústrediť na pomoc Ukrajine.

Ukrajina potrebovala silný politický signál na svoju požiadavku vstúpiť do Únie. Teraz ide podľa premiéra o to, ako ho pretaviť do konkrétnych krokov.

"Intenzívne sa na tom pracuje v rámci členských štátov EÚ a Európskej komisie. Len čo to budeme mať, predstavíme to," povedal.

"Na stole je všetko"

V súvislosti so zdržanlivosťou NATO pri zriadení bezletovej zóny nad Ukrajinou premiér povedal, že "na stole je všetko". Treba však podľa neho hovoriť o postupnosti krokov.

Dodal, že zriadenie bezletovej zóny je predposledný krok. "Pretože vieme, že krajiny NATO by sa museli priamo zapojiť do konfliktu," priblížil s tým, že sa eskalujú politicko-ekonomické sankcie.

Nemyslí si, že Putin si trúfne na útok na Pobaltie. Podľa Hegera na to nie je pripravený a ani by to nezvládol vzhľadom na mobilizáciu NATO.

Premiér tiež uviedol, že nemáme právo vstupovať do mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom. "Toto musíme nechať na ukrajinských občanoch, aby sa rozhodli, čo urobia," povedal s tým, že treba vytvárať tlak, aby mierové rokovania nastali. Vidí nádej, že sa obe strany budú vedieť dohodnúť, no nebude to ľahké vzhľadom na veľké odhodlanie Putina.

01 - Modified: 2022-07-30 09:24:52 - Feat.: - Title: HN24: Agentúra S&P Global Ratings znížila rating Ukrajiny na CC 02 - Modified: 2022-07-30 09:11:45 - Feat.: - Title: HN24: Hraničnými priechodmi prešlo vo piatok 3 470 ľudí z Ukrajiny 03 - Modified: 2022-07-30 08:22:35 - Feat.: - Title: Proruské úrady na juhu Ukrajiny chcú usporiadať referendum o pripojení k Rusku 04 - Modified: 2022-07-30 07:17:34 - Feat.: - Title: Cestovanie pre Ukrajincov s ŤZP je podľa komisárky diskriminačné, Doležalov rezort to odmieta 05 - Modified: 2022-07-30 04:39:49 - Feat.: - Title: Zelenskyj označil útok na väznicu za "úmyselný ruský vojnový zločin"
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. júl 2022 12:04