TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Poslanec SaS nepodporí núdzový stav. Slovensko by už malo byť schopné fungovať aj bez neho, tvrdí

01.04.2021, 20:06
Autor:
TASRTASR
Z dlhodobého hľadiska sa podľa Mariána Viskupiča núdzový stav stáva neudržateľný.

Poslanec za SaS Marián Viskupič nepodporí predlžovanie núdzového stavu v pléne Národnej rady.

Hovorí o potrebe vyriešiť legislatívu tak, aby nemuseli byť opatrenia nevyhnutne naviazané len na núdzový stav. Prijať by sa podľa neho mal konečne pandemický zákon, ktorý by to umožnil.

Ondrej Dostál (SaS) súhlasí, že núdzový stav by nemal byť niečo trvalé. Nepovažuje však za správne vypnúť ho bez toho, aby bol prijatý pandemický zákon na riešenie situácie.

Viskupič si myslí, že Slovensko by už malo byť schopné fungovať aj bez núdzového stavu.

Skonštatoval, že nový koronavírus tu zrejme bude ešte dlho a na to sa treba pripraviť a adaptovať. "Nemôžeme sa dlhodobo vzdávať slobody," povedal s tým, že si nemôžeme ani zvykať na núdzový stav.

Poznamenal, že všetci už majú dosť zákazov a príkazov. Z dlhodobého hľadiska sa podľa neho tento stav stáva neudržateľný aj vzhľadom na finančné zásoby či psychiku ľudí.

Navrhuje, aby sa prijal pandemický zákon, ktorý by riešil priamo pandémiu a určoval opatrenia či obmedzenia len v nevyhnutných oblastiach. Kvituje slová premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o tom, že sa na ňom už pracuje a čoskoro by mal prísť do NR SR. Viskupič deklaroval podporu takejto legislatíve.

Juraj Krúpa (OĽANO) tvrdí, že Viskupič si posunul diskusiu opäť k otváraniu prevádzok a reštaurácií, "akoby na tom zdraví ani nezáležalo". Hovorí o spochybňovaní názorov odborníkov.

Dostál pripomenul, že pred novelizáciou zákona mohol trvať núdzový stav len 90 dní. Podotkol však, že ani ústava či ústavný zákon o bezpečnosti v čase vojny doteraz nepoznali takéto situácie, preto bolo potrebné upraviť legislatívu.

Pripúšťa potrebu upraviť zákony tak, aby opatrenia neboli naviazané na núdzový stav. "To je úplne legitímna debata. Len problém je, že v tejto chvíli nemáme legislatívu na to pripravenú," uviedol.

01 - Modified: 2023-05-30 12:04:53 - Feat.: - Title: Možnosť úniku covidu z laboratória by sa nemala vylučovať, vyjadril sa čínsky vedec 02 - Modified: 2023-05-15 14:25:14 - Feat.: - Title: Organizátori Giro d‘Italia opätovne zaviedli povinné rúška 03 - Modified: 2023-05-06 10:54:06 - Feat.: - Title: Kto by mohli byť ministri úradníckej vlády? Padajú prvé mená, ide o známe osoby 04 - Modified: 2023-05-05 08:44:30 - Feat.: - Title: Návrh zákona Smeru zníženiu cien potravín nepomôže, tvrdí poslanec SaS Viskupič 05 - Modified: 2023-05-03 12:42:18 - Feat.: - Title: Čínsky aktivista, ktorý zdokumentoval začiatky covidu vo Wu-chane, je na slobode
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. jún 2023 00:34