Na Slovensku vo februári, keď krajina čelila silnej druhej vlne koronavírusovej nákazy, zomrelo o takmer tri pätiny viac ľudí v porovnaní s priemerom za druhý mesiac rokov 2016 až 2020. Tempo nárastu počtu zosnulých oproti januáru sa však spomalilo.
Informoval o tom dnes štatistický úrad. Vo februári sme zaznamenali podľa oficiálnych štatistík doteraz najvyšší mesačný prírastok obetí covidu-19, zomrelo 2 559 ľudí.
Podľa predbežných údajov štatistikov vo februári zomrelo 7 555 ľudí, čo predstavuje nárast o 58,6 percenta oproti februárovému priemeru za predchádzajúcich päť rokov. Ešte v januári tempo spomínaného nárastu počtu úmrtí po spresnení údajov dosiahlo 74,6 percenta.
"Na celoslovenskej úrovni bola februárová nadúmrtnosť nižšia ako v januári, ale len nepatrne. Netreba robiť predčasné optimistické závery, je potrebné vyčkať, ako sa bude situácia vyvíjať v ďalších mesiacoch," uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu Zuzana Podmanická.
Vyšší počet zomrelých sa prejavil hlavne u seniorov, osem z desiatich zomrelých vo februári malo 65 a viac rokov. Tempo nárastu úmrtí v tejto vekovej kategórii sa oproti januáru však spomalilo.
Nie je známe, či k tomu prispelo očkovanie obyvateľov proti covidu-19, ktoré sa u nás začalo na konci minulého roka a pri ktorom sme v prvej fáze okrem zdravotníkov očkovali napríklad obyvateľov domovov pre seniorov.
Nepriaznivá epidemiologická situácia na Slovensku pokračovala tiež v úvode marca. Následne sa trend otočil, keď sme zaznamenali napríklad pokles počtu novo potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie a tiež výrazné zníženie počtu hospitalizovaných pacientov s covidom-19 alebo s podozrením na toto ochorenie.
Vlani na Slovensku prvýkrát od roku 2003 zomrelo viac ľudí, než sa narodilo. Počet úmrtí, ktorý bol najvyšší od druhej svetovej vojny, ovplyvnila podľa dostupných údajov epidémia covidu-19.