Andrej Babiš a Eduard HegerTASR/J. Novák
StoryEditor

Babiš sa Slovensku poďakoval za solidárny postoj: Veľmi si vážim toto obrovské gesto

22.04.2021, 22:01
Autor:
TASRTASR
Český premiér reagoval na rozhodnutie Slovenska vyhostiť ruských diplomatov.

Český premiér Andrej Babiš sa vo štvrtok poďakoval Slovensku za solidárny postoj, ktorý prejavilo rozhodnutím vyhostiť troch ruských diplomatov.

"Veľmi ďakujeme. Veľmi si vážim toto obrovské gesto a postoj Slovenskej republiky," napísal Babiš na Twitteri.

Český premiér na tejto sociálnej sieti tiež napísal, že hovoril s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou - informoval ju o vážnej situácii v česko-ruských vzťahoch a zároveň ju požiadal o podporu na bilaterálnej úrovni i v rámci EÚ a NATO. Merkelová Babiša ubezpečila, že Nemecko stojí pevne za Českom.

Predseda vlády Eduard Heger vo štvrtok oznámil, že Slovensko vyhostí troch ruských diplomatov, pričom naše územie musia opustiť do siedmich dní.

Slovensko tak reagovalo na udalosti v Česku v súvislosti s výbuchom muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého majú byť zapletení agenti ruskej vojenskej rozviedky, a tiež po dôkladnom vyhodnotení informácií svojich spravodajských služieb.

Diplomatickú roztržku medzi Českom a Ruskom spustilo oznámenie z uplynulého víkendu, že výbuch muničného skladu vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne v pondelok vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Česká strana na tento krok reagovala ultimátom, v ktorom vyzvala Moskvu, aby do štvrtka 12.00 h prijala späť 20 vyhostených českých diplomatov. Moskva však na túto požiadavku nereagovala a ruské ministerstvo zahraničných vecí Prahu varovalo, že ultimáta sú pre Rusko neprijateľné. Avizovalo tiež, že vo štvrtok "bude rozhovor s českým veľvyslancom pokračovať na ruskom ministerstve zahraničných vecí".

Nový minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek vo štvrtok popoludní v Prahe informoval, že v reakcii na nekonanie ruskej strany rozhodla česká vláda o znížení počtu pracovníkov na veľvyslanectve Ruskej federácie v Prahe tak, aby zodpovedal súčasnému stavu na veľvyslanectve Česka v Moskve. Moskva bude mať čas na stiahnutie svojich zamestnancov do konca mája.

Rusko vo štvrtok podvečer oznámilo, že v súvislosti s najnovšími krokmi Česka požaduje, aby česká strana znížila počet zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve, a vyhradzuje si právo na ďalšie kroky.

01 - Modified: 2022-11-18 10:28:23 - Feat.: - Title: Európska komisia bude opäť preplácať dotácie holdingu Agrofert, keďže Babiš už nie je premiér 02 - Modified: 2022-11-07 10:12:08 - Feat.: - Title: Ako dopadne súboj o post českého prezidenta? Prieskum dáva Babišovi v druhom kole len malú šancu 03 - Modified: 2022-10-31 12:57:24 - Feat.: - Title: Predsedníctvo ANO podporilo kandidatúru Babiša na post prezidenta. Ten chce viesť „pozitívnu kampaň“ 04 - Modified: 2022-10-30 22:10:16 - Feat.: - Title: Fiala o Babišovej kandidatúre za prezidenta: To si Česko nezaslúži, hľadá imunitu na Hrade 05 - Modified: 2022-10-31 12:37:02 - Feat.: - Title: Babiš ide do boja o post prezidenta v Česku. Kandidatúru oznámil naživo v televízii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. december 2022 00:19