TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Krajčí reagoval na zmluvu na nákup Sputnika: Je výhodná, obsahuje nadštandardné klauzuly

30.04.2021, 18:15
Autor:
TASRTASR
V súvislosti s klauzulou o zodpovednosti za nežiaduce účinky bývalý minister zdravotníctva poznamenal, že podobnú klauzulu obsahujú aj zmluvy týkajúce sa iných registrovaných vakcín na ochorenie Covid-19.

Zmluva na nákup vakcín Sputnik V je výhodná, obsahuje nadštandardné klauzuly. Povedal to bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý zmluvu podpísal. Kontrakt takto hodnotí s prihliadnutím na zmluvy o iných registrovaných vakcínach na ochorenie Covid-19.

​"Podľa môjho názoru, aj vzhľadom na iné typy zmlúv na dodávky registrovaných vakcín, ktoré dohodla Európska komisia, ide o výhodnú zmluvu s nadštandardnými klauzulami. Napríklad ak ruská strana nedodá aspoň 50 percent dodávok deklarovaných v jednotlivom mesiaci, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy," uviedol Krajčí.

V súvislosti s klauzulou o zodpovednosti za nežiaduce účinky poznamenal, že podobnú klauzulu obsahujú aj zmluvy týkajúce sa iných registrovaných vakcín na ochorenie Covid-19. "Ako minister som preto preniesol zodpovednosť za eventuálne nežiaduce účinky vakcíny z lekárov na štát," doplnil.

​Krajčí tvrdí, že Slovensku nehrozia sankcie. "Žiadne sankcie nám podľa mojich informácií nehrozia. Ruská strana oficiálne schválila zverejnenie zmluvy o nákupe," odpovedal na otázku, kto ponesie za sankcie zodpovednosť.

Nevysvetlil, prečo ministerstvo zdravotníctva nezaplatilo za vakcíny včas, čo malo viesť k tomu, že Rusko vrátilo Slovensku platbu späť. "To je otázka na ministerstvo zdravotníctva," povedal Krajčí, ktorý bol šéfom rezortu do polovice marca. Prvú dodávku vakcín Sputnik V priviezli na Slovensko 1. marca.

V súčasnosti patrí vakcína Rusku, poukázal Krajčí s odvolaním sa na tvrdenie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO). Krajčí nepovedal ani to, na čie náklady skladujeme v Šarišských Michaľanoch vakcínu, ktorá Slovensku nepatrí. Aj tu odkazuje na ministerstvo zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zmluvu o nákupe vakcín Sputnik V vo štvrtok večer. Dostupná je v centrálnom registri zmlúv (CRZ). Zmluva na nákup vakcín je uzavretá na 19 900 000 amerických dolárov bez DPH.

Minister Lengvarský v piatok povedal, že sa neobáva sankcií za zverejnenie kontraktu, keďže k nemu došlo po dohode oboch strán. Okolnosti podpisu zmluvy komentovať nechcel. Na otázku, či Slovensko odkúpi všetky dva milióny dávok, ako bolo plánované, alebo odstúpi od zmluvy, jednoznačne neodpovedal.

"Ešte bude rokovanie s ruskou stranou, určite sa budú niektoré podmienky meniť," načrtol. V súvislosti s otázkami o efektívnosti zmluvy minister skonštatoval, že mu "bolo povedané, že ide o štandardný typ zmluvy".

01 - Modified: 2023-02-02 17:26:15 - Feat.: - Title: Bývalý generálny tajomník rezortu zdravotníctva: Ministerstvo sa nemôže správať k dodávateľom ako bandita tak, že im zadrží úhradu faktúr 02 - Modified: 2023-01-31 11:28:54 - Feat.: - Title: Posledná existujúca americko-ruská jadrová zmluva môže čoskoro zlyhať. Nikto nevie, čo príde po nej 03 - Modified: 2022-12-19 16:52:24 - Feat.: - Title: Lekárske odbory spôsobili chaos. Narýchlo schválené zmeny pre rezidentov sa opäť menia 04 - Modified: 2022-12-07 08:34:48 - Feat.: - Title: Komentár: Namiesto hľadania imaginárnych vinníkov by malo ministerstvo intenzívne pracovať 05 - Modified: 2022-11-28 15:06:19 - Feat.: - Title: Krajčí o kauze šéfa OĽANO: Matovič má štipľavý slovník. Poukázal však na korupciu, o ktorej všetci vieme
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. február 2023 18:13