StoryEditor

Lengvarský po kritike Matoviča zobral tínedžerom termíny na očkovanie

30.04.2021, 23:44
Autor:
redredTASRTASR
Už tento víkend mali byť očkovaní ľudia mladší ako 18 rokov. Igorovi Matovičovi sa to nepáčilo.

Ministerstvo zdravotníctva v piatok neskoro večer rozhodlo o preplánovaní časti záujemcov o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín.

Ministerstvo zdravotníctva si uvedomuje možné komplikácie, ktoré týmto rozhodnutím spôsobí tínedžerom. No zároveň týmto krokom chce umožniť čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí sú ochorením COVID-19 ohrození najviac – seniorom a chronickým pacientom. Ubezpečujeme všetkých záujemcov o očkovanie, ktorí sa prihlásili cez registračný formulár, že sa k svojej vakcíne určite dostanú,“ priblížila.

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič dnes poobede kritizoval, že 16 a 17-roční ľudia dostali už krátko po prihlásení do Čakárne termín na očkovanie.

"Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden 16-17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou," napísal Matovič.

Ministerstvo uviedlo, že uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, tiež chronicky chorým pacientov, informovalo ministerstvo.

​"Po sprístupnení čakárne pre všetky vekové skupiny sa na očkovanie prihlásili desiatky tisíc záujemcov starších ako 16 rokov.  Otvorením kapacít na očkovanie na najbližšie dni sa vytvorené voľné miesta zaplnili ľuďmi z čakárne a systém obsadzoval voľné pozície striktne podľa veku. Najprv teda boli voľné termíny na očkovanie látkami Pfizer pridelené zaregistrovaným seniorom a chronickým pacientom s ťažkými a stredne ťažkými diagnózami," reaguje ministerstvo.

Lengvarského rezort dopĺňa, že ak sa v konkrétnych vakcinačných centrách neobsadili všetky voľné pozície, systém automaticky pridelil zostávajúce voľné termíny záujemcom vo veku 16 a 17 rokov, nakoľko vakcína Pfizer je jedinou vakcínou aktuálne používanou na Slovensku, ktorá môže byť aplikovaná ľuďom mladším ako 18 rokov (klinické štúdie u tejto vakcíny boli realizované na ľuďoch od veku 16 rokov).

​Čakáreň teda prideľovala termíny na očkovania správne – podľa veku a určenej vakcíny.

Ministerstvo aj napriek tomu prijalo rozhodnutie o preplánovaní časti záujemcov o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov na iný termín a uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov, tiež chronicky chorým pacientov.

Rezort zdravotníctva chce tiež zintenzívniť komunikačnú kampaň ohľadne očkovania. Poberatelia dôchodku dostanú letáky s informáciami poštou. Od soboty, 1. mája, bude zároveň možné zaočkovať aj doprovod seniorov. Aktívnejšiemu očkovaniu seniorov pomôžu podľa MZ SR aj mobilné očkovacie tímy, ktoré už aktívne pracujú v teréne.

01 - Modified: 2022-07-01 08:05:47 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku. Z PCR testov zistili vyše 500 prípadov. Pozitivita presiahla hranicu 40 percent 02 - Modified: 2022-06-30 08:03:57 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: PCR testy odhalili 619 nových prípadov, pozitivita je vyše 36 percent 03 - Modified: 2022-06-29 08:43:35 - Feat.: - Title: Covid na Slovensku: PCR testy odhalili 522 nových prípadov, pozitivita stúpla až na 40 percent 04 - Modified: 2022-06-28 12:01:07 - Feat.: - Title: Nová vlna je pod kontrolou. Pri zhoršení treba počítať s respirátormi, hovorí Mišík 05 - Modified: 2022-06-27 22:00:00 - Feat.: - Title: Pri pandémii sa poučil, pri inflácii zlyhal. Riaditelia, rektori a experti hodnotia Gröhlinga (veľká anketa)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. júl 2022 10:43