TASR/Petr David Josek
StoryEditor

Iniciatíva žiada, aby povolili návštevy covidových pacientov: Nepustiť rodiny k umierajúcim je neľudské

06.05.2021, 15:02
Autor:
redred
Iniciatíva skutočné obete žiada o nastavenie pravidiel, za akých by bol kontakt s pacientom umožnený.

Opatrenia proti šíreniu koronavírusu sa uvoľňujú a život sa postupne vracia do normálu. Napriek tomu však ľudí vo vážnom stave, často zomierajúcich, stále nemôžu prísť do nemocnice navštíviť ich blízki.

V tlačovej správe na to upozorňuje Iniciatíva skutočné obete, ktorá v apríli zaslala vláde, ministerstvu zdravotníctva a hlavnému hygienikovi list so žiadosťou o urýchlené povolenie návštev covidových pacientov aspoň pre najbližších príbuzných.

"Neumožnenie kontaktu rodinám s umierajúcimi považujeme za porušenie základných ľudských práv. Je to doslova neľudské," povedala členka iniciatívy Lenka Straková s tým, že ombudsmanka prijala ich podnet a prípad komplexne posúdi.

Straková zároveň vyjadrila sklamanie z postoja ministerstva zdravotníctva. "Príbuzným obetí odkázalo, že zdravotnícke zariadenia sú povinné postupovať podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva z októbra 2020, ktorá návštevy zakazuje," priblížila. Doplnila, že od prijatia vyhlášky uplynulo už pol roka a na Slovensku odvtedy na covid zomreli tisícky ľudí.

"Ministerstvo akoby ignorovalo skutočnosť, že časť populácie je už zaočkovaná, obsadenosť v nemocniciach je tiež nižšia." Iniciatíva preto žiada o nastavenie pravidiel, za akých by bol kontakt s pacientom umožnený. Ako príklad uvádza zaočkovanosť, PCR test, respirátor, ochranný odev či karanténu.

Ministerstvo podľa iniciatívy v prípade zomierajúcich navrhlo povoliť návštevu jednej osoby na obmedzený čas, avšak s dodatkom, že sa tým budú zaoberať až keď sa zlepší epidemiologická situácia. To členovia iniciatívy považujú za pasívny a alibistický prístup.

Slovensko od vypuknutia pandémie eviduje 11 920 ľudí, ktorí zomreli na covid, a 2 324, ktorí zomreli s covidom.

20. máj 2022 08:58