TASR/Radovan Stoklasa
StoryEditor

Gašpara, Krajmera a ďalších nechal sudca vo väzbe

10.05.2021, 18:02
Autor:
redredTASRTASR
Policajní exfunkcionári boli zadržaní vlani v novembri v rámci akcie Očistec.

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom v pondelok sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

Nevyhovel jeho žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu, v ktorej je od vlaňajšieho novembra. Žiadosti prokurátora o predĺženie väzby obvineného ŠTS vyhovel len čiastočne, iba o mesiac do 5. augusta.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) ju navrhoval predĺžiť do januára budúceho roka.
Gašpar čelí obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnej trestnej činnosti.

ŠTS ponechal vo väzbe aj bývalého šéfa protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róberta Krajmera. Je obvinený zo založenia zločineckej skupiny, prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Obaja vysokopostavení policajní funkcionári boli zadržaní vlani v novembri v rámci policajnej akcie Očistec, keď NAKA zadržala i ďalšie osoby. Vo väzbe sú preto, aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode a pokračovať v trestnej činnosti.

"Sudca pre prípravné konanie predĺžil lehotu väzby u štyroch obvinených do 5. augusta. Nevyhovel tak v plnom rozsahu návrhu prokurátora ÚŠP predĺžiť ju do 5. januára budúceho roka. Predĺžil ju o mesiac. Lehota väzby obvineným uplynie 5. júla. Okrem jedného obvineného zamietol žiadosti ostatných o prepustenie z väzby na slobodu, respektíve jej nahradenie," reagoval právny zástupca Róberta Krajmera Miroslav Zobok.

Vo väzbe zostávajú aj ďalší dvaja bývalí policajní funkcionári, niekdajší šéf NAKA Peter Hračko a exšéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Marian Zetocha, rovnako zadržaní v rámci akcie Očistec.

Bývalého zástupcu riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Milana Mihálika sudca ŠTS v pondelok prepustil z väzby na slobodu.

Rozhodnutie ŠTS nie je právoplatné a o sťažnostiach, či už obvinených alebo prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, rozhodne Najvyšší súd SR.

01 - Modified: 2022-01-25 09:50:41 - Feat.: - Title: Expolicajt Kučerka sa cíti nevinný. Prokuratúra ho viní pre dva skutky prijímania úplatku 02 - Modified: 2021-11-04 16:36:31 - Feat.: - Title: Kauza Očistec: Po takmer roku sa Gašpar dostal na slobodu. Prepustili ho z väzby 03 - Modified: 2021-10-26 19:40:59 - Feat.: - Title: Súd rozhodol. Zamietol predĺženie väzby pre Tibora Gašpara a spol. v kauze Očistec 04 - Modified: 2021-09-13 16:37:29 - Feat.: - Title: Mikulec označil dnešné zatýkanie za nekalé praktiky. Mrzí ho, že to nemôže zvrátiť 05 - Modified: 2021-09-13 14:52:03 - Feat.: - Title: Očistec ako symbol očisty štátu skončil
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. november 2023 05:42