StoryEditor

Do letáku k Sputniku pre Slovensko sa dostala prekvapivá podmienka. Tá očkovanie obmedzí

14.05.2021, 14:07
Ruské ampulky Sputnik V by sa mali začať používať od 1. júna.

Rusko sa poponáhľalo a látku proti covidu ohlásilo ako prvé. Ešte vlani v auguste ju začalo pichať pilotne. Oficiálny „mäkký“ štart začal v prvej polovici decembra a „vo veľkom“ na to Moskva začala ísť koncom minulého roka.

Kým iné krajiny na prelome roka čelili silnej druhej vlne pandémie a vakcíny nemali, ruská vláda veľkolepo ohlásila schválenie Sputnika V a to pre ľudí nad 60 rokov.

A krajina na čele s prezidentom Vladimirom Putinom hneď začala aj s distribúciou látok do krajín, kde má vplyv. Záujem prejavila aj o Európu, najmä Maďarsko, Rakúsko, Nemecko a aj Slovensko.

​Teda štáty, kde má Moskva silnejšie obchodné aj politické záujmy. Nie je tajomstvom, že mimoriadne dobré vzťahy má Putin s Viktorom Orbánom.

To sa aj prejavilo a 12. februára začali očkovať vakcínou Sputnik V v Budapešti v štyroch centrách pre 2 800 starších ľudí. Vakcíny Maďari doviezli ešte v decembri a ich použitie po testoch povolili 7. februára.

Podmienka v letáku pre Slovensku

Tak Rusi ako aj Maďari teda vo veľkom štartovali očkovaním seniorov. Zdôvodňovali to údajnými testami, podľa ktorých má vakcína pre starších ľudí lepší účinok. Keďže Sputnik...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 20:21