TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Trnku preložia na prokuratúru nižšieho stupňa, rozhodla disciplinárna komisia

14.05.2021, 16:52
Autor:
TASRTASR
Odvolacia disciplinárna komisia zrušila rozhodnutie prvostupňovej disciplinárnej komisie.

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku preradia na prokuratúru nižšieho stupňa. Na piatkovom zasadnutí na Krajskej prokuratúre v Žiline o tom rozhodla odvolacia disciplinárna komisia.

Podľa jej predsedu, prokurátora Krajskej prokuratúry v Žiline Jozefa Kovačíka, odvolacia disciplinárna komisia zrušila rozhodnutie prvostupňovej disciplinárnej komisie v celosti.

"Následne rozhodla o preformovaní skutku. Sčasti disciplinárne stíhaného prokurátora oslobodila a sčasti ho uznala vinným. Avšak jeho konanie kvalifikovala ako závažné disciplinárne previnenie. A za toto mu uložila disciplinárne opatrenie - preloženie na prokuratúru nižšieho stupňa," vysvetlil Kováčik.

Prvostupňová komisia oslobodila Trnku spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza v súvislosti s nahrávkou rozhovoru s Marianom Kočnerom, týkajúcu sa vydierania spolumajiteľa Penty.

V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného, za čo mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Navrhovateľ - námestník Generálnej prokuratúry Jozef Szabó - podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie.

"Predmetom skutku, za ktorý Trnku odvolacia disciplinárna komisia uznala vinným, bolo práve to, že v rozhovore pre médium sa vyjadril skreslene," dodal Kováčik.

Námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera uviedol, že disciplinárna komisia posúdila celú vec veľmi zodpovedne.

"Prebrala celé dokazovanie, ktoré sa uskutočnilo na prvom stupni disciplinárneho konania. A jej rozhodnutie je nevyhnutné rešpektovať," dodal s tým, že Trnka sa zatiaľ nemôže vrátiť do funkcie prokurátora, lebo mu stále plynie jej pozastavenie.

01 - Modified: 2022-07-30 08:48:00 - Feat.: - Title: V kauze policajného exprezidenta Kovaříka pokračuje vyšetrovanie 02 - Modified: 2022-07-17 21:50:18 - Feat.: - Title: Zelenskyj odvolal šéfa tajnej služby SBU a generálnu prokurátorku, vyčíta im kolaborantov 03 - Modified: 2022-07-13 12:19:58 - Feat.: - Title: Súd rozhodol. Trestné stíhanie Dobroslava Trnku v kauze Gorila zastavil pre premlčanie 04 - Modified: 2022-07-13 13:05:28 - Feat.: - Title: Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila pokračuje prehrávaním nahrávok 05 - Modified: 2022-07-11 12:22:51 - Feat.: - Title: Proces s Dobroslavom Trnkom v kauze Gorila pokračoval výsluchom znalcov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
09. august 2022 01:02