StoryEditor

Kočner, Bödör či Bašternák. Ako si obvinení spoza mreží zachraňujú miliónové majetky

20.05.2021, 00:00
Aj samovraždy obvinených zabránili prepadnutiu majetku, ktorý nadobudli protiprávne.

Kauzy Dobytkár, Víchrica, Boží mlyn, Očistec, Judáš či Babylon, alebo mená ako Kočner, Bašternák, Rusko, Kollár, Kvietik a iní – majú čosi spoločné. Nielen to, že ide o najväčšie prípady a kauzy Slovenska, ktoré sa často končia u najvyšších politických špičiek, skorumpovaných policajtov a sudcov. Čo je však akoby skryté pod povrchom trestnej činnosti, sú ich manželky, partnerky, milenky. Ich úloha pritom vôbec nie je zanedbateľná.

Svedecké výpovede
Na Slovensku sme ostatné mesiace svedkami toho, ako sa z partneriek kedysi vplyvných mužov stávajú výlučné vlastníčky ich majetkov, či dokonca ich advokátky alebo svedkovia. Obvinení a podaktorí už aj obžalovaní sa snažia zbaviť majetkov, hľadajú peniaze na kauciu či presviedčajú manželky na svedecké výpovede.

„Pri hodnotení vierohodnosti výpovedí blízkych osôb obžalovaných súd vždy hodnotí tieto výpovede z toho hľadiska, či vzhľadom na ich obsah nie sú tendenčné a či so zreteľom na ostatné vykonané dôkazy v príslušnom trestnom konaní ich možno považovať za vierohodné,“ vysvetľuje pre HN bývalá prokurátorka a v súčasnosti advokátka Eva Mišíková. Podľa jej slov, ani výpovede blízkych osôb obžalovaných súd nemôže hodnotiť výlučne z toho pohľadu, že apriori nehovoria pravdu, lebo chcú pomôcť svojim príbuzným.

Takýto prípad svedeckej výpovede exmanželky bol zaznamenaný na súdnom pojednávaní s Pavlom Ruskom. Výpoveď Viery Ruskovej v kauze televíznych zmeniek pôsobila účelovo. Bývalá manželka však nemá právo svedeckú výpoveď bez ďalšieho odmietnuť. Nie je však vylúčené, že sa môže na toto právo odvolať napríklad z dôvodu, že by svojou svedeckou výpoveďou mohla spôsobiť otcovi svojich detí nebezpečenstvo tres...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-11-10 10:13:18 - Feat.: - Title: Kažimírov priateľ Slahučka: Nehnuteľnosť pod Slavínom, kde údajne zobral úplatok 150-tisíc, už vlastní rodina 02 - Modified: 2023-09-20 13:16:02 - Feat.: - Title: SaS chce zvýšiť dôveryhodnosť justície zmenou justičnej služby 03 - Modified: 2023-09-11 10:32:37 - Feat.: - Title: Izrael zažíva vlnu masových protestov proti vládnej reforme justície. Obliehali dom ministra 04 - Modified: 2023-09-07 20:50:31 - Feat.: - Title: V Izraeli demonštrovalo niekoľko tisíc ľudí na podporu vládnej reformy justície, ktorá vyvolala nepokoje 05 - Modified: 2023-07-18 08:42:00 - Feat.: - Title: Priority nového ministra by mali byť reforma prokuratúry, ochrana obetí násilia, ale aj boj proti korupcii
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2023 01:34