TASR - Jakub Kotian
StoryEditor

Kollár o kauze okolo Zuriana: Postup polície bol korektný, platí prezumpcia neviny

21.05.2021, 15:18
Autor:
TASRTASR
Šéf parlamentu považuje za korektné nebrať čelných predstaviteľov polície, ktorí by mali dohliadať nad zákonnosťou, priamo z úradov vykopávaním dverí na kanceláriách.

Postup polície a inšpekcie Ministerstva vnútra pri obvineniach exšéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislava Zuriana považuje predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) za korektný.

​Podčiarkol, že platí prezumpcia neviny a obvinenia treba prešetriť. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) rovnako považuje za podstatné, aby sa takéto trestné činy riadne vyšetrili a aby verejnosť verila v orgány činné v trestnom konaní.

Uviedli to na piatkovej tlačovej konferencii po návšteve Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Žiline.

"Ak NAKA vedela, že ho bude obviňovať, myslím si, že bolo korektné sa s ním dohodnúť, aby ho nebrali rovno z kancelárie," povedal Kollár v súvislosti s tým, že Zurian len nedávno skončil vo funkcii riaditeľa NAKA.

Považuje za korektné nebrať čelných predstaviteľov polície, ktorí by mali dohliadať nad zákonnosťou, priamo z úradov vykopávaním dverí na kanceláriách.

"Toto nie sú zločinci, ktorí by ohrozovali spoločnosť, ktorí by vykonávali násilnú trestnú činnosť. Ku každému treba pristupovať individuálne, nerobiť z toho teátra," poznamenal.

Zdôraznil, že platí prezumpcia neviny a nemožno sa teraz baviť o tom, že exšéf NAKA je zločinec. "Má možnosť sa obhájiť," podotkol Kollár s tým, že ak situácia bude dôkazne silná, ani Zuriana neminie spravodlivý trest.

​"Pokiaľ situácia nebude silná, bude oslobodený a bude sa mu treba ospravedlniť," dodal.

Kolíková pripustila, že aj tieto udalosti môžu prispievať k narušeniu dôvery v justíciu či orgány činné v trestnom konaní. "Samozrejme, že to znižuje dôveryhodnosť celej justície a s tým sa nedá nič robiť. Potrebné je, aby trestné činy, pri ktorých je takéto podozrenie či obvinenie, boli dôsledne vyšetrené, a to čo najskôr," povedala.

Najhoršie podľa nej bude, ak sa konania skončia a verejnosť neuverí, že sa spravilo všetko pre to, aby sa potenciálny páchateľ trestného činu dostal pred súd a bol odsúdený.

"Akokoľvek nech sa vyvinú obvinenia, dôležité je, aby sme uverili, že zafungovali orgány činné v trestnom konaní vrátane prokurátorov a sudcov, veci sa objasnili a na základe toho daná osoba bola oslobodená alebo odsúdená," skonštatovala.

Zuriana mala obviniť inšpekcia ministerstva vnútra. Podľa informácií Denníka N mala v piatok ráno u Zuriana doma v Poprade zasahovať polícia. Ten je však v súčasnosti v zahraničí.

Zurian požiadal o uvoľnenie zo služobného pomeru k 15. máju. Z funkcie teda odišiel na vlastnú žiadosť. Zároveň odišiel aj z polície.

01 - Modified: 2022-08-01 14:40:26 - Feat.: - Title: Ústavný súd nevyhovel sťažnosti vyšetrovateľov NAKA, ktorí namietali postup Generálnej prokuratúry 02 - Modified: 2022-08-01 14:27:38 - Feat.: - Title: Kauza Súmrak: Vyšetrovateľ NAKA a dozorový prokurátor konajú v kauze Súmrak bez prieťahov 03 - Modified: 2022-07-29 14:37:57 - Feat.: - Title: V Kollárovej hlave zaznel hlas: Prepočítavam! 04 - Modified: 2022-07-29 11:52:56 - Feat.: - Title: Smer podá trestné oznámenie pre sabotáž zo strany NAKA 05 - Modified: 2022-07-28 14:52:00 - Feat.: - Title: Na koho dopláca Fico?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. august 2022 02:37