Ján BudajTASR
StoryEditor

Štátne lesy v národných parkoch by sa mali presunúť pod ochranárov

24.05.2021, 10:45
Autor:
TASRTASR
Urýchliť by sa mala ich zonácia štátnych lesov.

Správy štátnych lesov v národných parkoch v 3., 4. a 5. stupni ochrany by sa mali preniesť pod správu Štátnej ochrany prírody.

Urýchliť by sa tak mala ich zonácia. Ministerstvo životného prostredia začalo k tomu legislatívny proces. Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu.

"Výsledkom transformácie národných parkov Slovenska má byť ekonomické a sociálne povznesenie týchto regiónov – pri zachovaní chránených prírodných hodnôt," uvádza MŽP.

Výsledkom má byť podľa rezortu najväčšia transformácia štátnej ochrany prírody na území deviatich národných parkov. Presun by sa mal týkať území v 3., 4. a 5. stupni ochrany.

Transformáciu zabezpečí novela zákona o ochrane prírody, ktorú ministerstvo posunulo do legislatívneho procesu. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) hovorí, že tým Slovensko dobieha zaostávanie voči iným európskym krajinám.

Envirorezort chce do správy národných parkov preniesť tiež horné toky, ktoré sú v súčasnosti pod Slovenským vodohospodárskym podnikom. "Chceme skončiť kompetenčné vojny, pre ktoré dochádza v národných parkoch k úpadku ochrany ich prírodných hodnôt a súčasne aj sociálno-ekonomického rozvoja," uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo pripomína, že na Slovensku momentálne vykonávajú správu lesov rôzne podnikateľské subjekty a viaceré štátne inštitúcie. Nejde len o lesy v pôsobnosti agrorezortu. Ide napríklad o vojenské lesy, ktoré zabezpečujú správu lesných pozemkov vo vojenských obvodoch.

Nová legislatíva s tým podľa ministerstva počíta a ponecháva špecifické postavenie viacerých štátnych organizácií, ktoré vykonávajú správu lesného majetku.

Od transformácie národných parkov si envirorezort sľubuje zlepšenie ochrany, rast mäkkého turizmu a pracovných miest v službách. V rámci implementácie novely zákona budú o fungovaní jednotlivých národných parkov rokovať experti Štátnej ochrany prírody SR a MŽP priamo v regiónoch Slovenska so všetkými zainteresovanými stranami, vrátane súkromných vlastníkov lesov a mimovládnych organizácií.

Ministerstvo deklaruje, že pre jednotlivé národné parky pripravuje špecifické projekty transformácie. Tie by mali ponúkať nové pracovné, vzdelávacie aj podnikateľské príležitosti s dlhodobým výhľadom rozvoja.

01 - Modified: 2023-03-25 09:20:28 - Feat.: - Title: Banské múzeum zničil požiar a nemá poistku, podľa Ministerstva životného prostredia má právnu subjektivitu 02 - Modified: 2023-03-25 09:54:44 - Feat.: - Title: Stomiliónový kontroverzný projekt na juhu Slovenska sa pohol. Zelenú mu dali u Budaja 03 - Modified: 2023-03-19 05:37:41 - Feat.: - Title: Sporné toky peňazí u Budaja za teplý vzduch. Štát získal 284 miliónov, no chváli sa vratkou 22 miliónov 04 - Modified: 2023-02-07 17:58:00 - Feat.: - Title: Budajov rezort odmieta kritiku zamestnávateľov pre klimatický zákon, chce s nimi diskutovať 05 - Modified: 2023-01-30 14:19:25 - Feat.: - Title: Prvý klimatický zákon vytvorí novú radu, prinesie možnosť občianskej žaloby a sankcie pre ministerstvá
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. marec 2023 00:16