Ján KáľavskýTV Markíza
StoryEditor

Prokurátor vzal späť sťažnosť vo veci väzby Jána Káľavského

27.05.2021, 07:22
Autor:
TASRTASR
Ján Káľavský je spoluobvinený spoločne s bývalým riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislavom Zurianom.

Dozorujúci prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (GP) vzal späť sťažnosť voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava III (OS), ktorý nezobral bývalého šéfa operatívcov Jána Káľavského v nedeľu do väzby.

​Informoval hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Ján Káľavský je spoluobvinený spoločne s bývalým riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Branislavom Zurianom.

"Dozorujúci prokurátor GP SR po preskúmaní vyšetrovacieho spisu v trestnej veci obvineného Mgr. J. K. trestne stíhaného uznesením vyšetrovateľa Ministerstva vnútra SR, úradu inšpekčnej služby, za skutky právne kvalifikované ako pokračovací prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa vzal späť sťažnosť podanú proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie OS Bratislava III, ktorým rozhodol o nevzatí obvineného do väzby," konkretizoval Skladan.

O sťažnosti prokurátora mal pôvodne rozhodovať Krajský súd v Bratislave v piatok (28. 5.). Káľavský všetky obvinenia odmieta a označuje ich podľa mediálnych informácií za komplot. K stavu veci vyšetrovania voči Branislavovi Zurianovi sa ani inšpekcia ministerstva vnútra, ani generálna prokuratúra stále zatiaľ nevyjadruje.

V pondelok generálny prokurátor SR Maroš Žilinka rozhodol, že z dôvodu vylúčenia akýchkoľvek pochybností o objektívnosti alebo účelovosti trestných konaní vedených voči dvojici bude ďalší výkon dozoru nad zákonnosťou v prípravnom konaní v oboch trestných veciach vykonávať priamo prokurátor.

Prokurátor v rámci výkonu dozoru preskúma zákonnosť a odôvodnenosť vznesenia obvinenia u oboch obvinených. Zároveň preskúma aj zákonnosť, primeranosť a proporcionalitu postupu policajných orgánov pri domovej prehliadke vykonanej u obvineného Branislava Z. v piatok 21. mája. Branislav Z. sa vtedy nachádzal v zahraničí. Vypovedať mal na polícii v Bratislave až v pondelok.

01 - Modified: 2023-03-29 11:21:52 - Feat.: - Title: Astra 2: NAKA zasahuje v Trnavskom kraji, dôvodom je drogová trestná činnosť 02 - Modified: 2023-03-24 13:04:57 - Feat.: - Title: Polícia žiada väzbu pre advokáta Puškára obvineného z vraždy Tupého 03 - Modified: 2023-03-22 07:30:20 - Feat.: - Title: Akcia Chikara 2: NAKA zasahuje v súvislosti s drogovým biznisom, obvinila policajného funkcionára 04 - Modified: 2023-03-21 13:47:49 - Feat.: - Title: Petrov opisoval na súde, ako mal podnikateľ Štefan Ž. odovzdať peniaze Slobodníkovi 05 - Modified: 2023-03-21 09:54:43 - Feat.: - Title: Akcia Karma: NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. marec 2023 17:13