TASR - Martin Baumann
StoryEditor

Naď: V dohľadnej dobe očakávame útoky na letisko Užhorod, ktoré je na hranici so Slovenskom

14.03.2022, 11:45
Autor:
TASRTASR
V prípade schválenia mandátu v Národnej rade by mohli prví vojaci Aliancie prichádzať už najbližšie dni. Kvôli manipulácii s vojenskou technikou ich na Slovensku môže pôsobiť cez dvetisíc.

V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti NATO by na území Slovenska malo na začiatku pôsobiť približne 1200 vojakov. Národná rada však bude rozhodovať o mandáte pre 2 100 vojakov vzhľadom na rokovania o ďalšom posilnení obrany krajiny.

Vojaci by mali byť najmä vo výcvikových priestoroch Lešť, Kamenica nad Cirochou či na Záhorí. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o tom informoval na pondelkovom zasadnutí Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť.

Výbor návrh na prítomnosť spojencov odsúhlasil a odporučil ju odobriť aj v parlamente.

Slovensko by nemalo byť priamo ohrozené 

Minister obrany zdôraznil, že agresia Ruskej federácie na Ukrajine má priamy bezpečnostný dosah aj na územie Slovenska.

"Zatiaľ vo forme migrácie, vo výraznej miere, a tiež vo forme zvýšeného hybridného pôsobenia Ruskej federácie na našom území. Vzhľadom na to, že očakávame v dohľadnej dobe aj priame vojenské útoky Ruskej federácie na letisko Užhorod, ktoré je na hranici so Slovenskom, to má, samozrejme, aj vojenské implikácie," uviedol Naď.

Pripomenul, že o predsunutú prítomnosť NATO požiadali aj ostatné štáty na východnej hranici Aliancie. Dodal, že Slovensko podľa aktuálnych informácií nie je priamo ohrozené zo strany Ruska.

Kto nám čo poskytne 

Česká republika má byť rámcovou krajinou medzinárodnej bojovej skupiny na Slovensku. Nemecko a Holandsko majú poskytnúť systém Patriot na obranu vzdušného priestoru.

Jeho prevádzka je podľa Naďa otázkou niekoľkých týždňov. Američania by mohli nasadiť systém radarovej techniky Sentinel.

Podľa ministra sa rokuje aj o možnom posilnení ďalších spôsobilostí, napríklad dronových systémoch, preto navrhnutý mandát ráta až s 2 100 vojakmi.

V prípade schválenia mandátu v Národnej rade by mohli prví vojaci prichádzať už najbližšie dni.

Návrh vo výbore prešiel 

Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) sa v hlasovaní zdržala. Zdôvodnila to tým, že si chce ešte naštudovať príslušné dokumenty. Ako však zdôraznila, stanovisko strany Hlas-SD, v ktorej pôsobí, sa nemení a strana prítomnosť vojsk NATO podporí.

Podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina) hlasoval za. Tvrdí, že Sme rodina je jednoznačne za to, aby vojaci z Česka a ďalších krajín posilnili obranu krajiny. Poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) a Ondrej Ďurica (nezaradený) hlasovali proti. Z výboru sa ospravedlnili obaja poslanci za stranu Smer-SD.

​Posilnená predsunutá prítomnosť NATO na Slovensku je reakciou na nevyprovokovanú masívnu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu. Medzinárodnú bojovú skupinu na našom území majú tvoriť vojaci z Českej republiky, Holandska, Poľska, Slovinska, Nemecka a USA. Návrh ešte musí odobriť Národná rada.

Mandát im už schválila vláda, tento týždeň má o ňom rokovať parlament.

01 - Modified: 2022-03-09 13:40:21 - Feat.: 0 - Title: Je to najväčší krok pre obranu od vzniku Slovenska, hovorí Naď o príchode vojakov NATO 02 - Modified: 2022-03-10 16:01:56 - Feat.: 0 - Title: Nemecký zbrojársky gigant sľubuje Slovensku závod a stovky miliónov. Musí však zvíťaziť v boji o Naďove miliardy 03 - Modified: 2022-03-12 16:16:31 - Feat.: 0 - Title: Tajomné drony nad Európou. Chyba, porucha alebo provokácia?
01 - Modified: 2022-12-02 18:30:00 - Feat.: - Title: Na trate smerujú modernizované vlaky. Kde budú premávať a kto má nárok na zľavy? 02 - Modified: 2022-12-01 14:07:50 - Feat.: - Title: Ohlásili nové ceny energií. Koľko na budúci rok zaplatíme v byte či dome za teplo? 03 - Modified: 2022-12-02 17:35:27 - Feat.: - Title: Armáda žiada moderné útočné pušky. Vyrábať ich chce fabrika zo Slovenskej Ľupče 04 - Modified: 2022-12-02 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako Slováci za 30 rokov zbohatli: Kúpime si o štyri vysávače viac 05 - Modified: 2022-11-29 09:22:38 - Feat.: - Title: Ukrajina si prevzala 30 bojových vozidiel pechoty od Slovenska, oznámil Naď
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2022 22:58