StoryEditor

Fico po roku opäť oslávi Castrovu revolúciu a uctí si Kubu

10.01.2008, 06:04
Autor:
SITASITA

Premiér Robert Fico po roku opäť prijal pozvanie kubánskeho veľvyslanectva na slávnostnú recepciu k výročiu revolúcie. Kritiku, že tak podporuje Castrov nedemokratický režim, odmietol. "Ja chodím po rôznych recepciách. Som predseda vlády. Máme normálne diplomatické vzťahy," povedal a dodal, že na ambasády nechodí kvôli konkrétnym politikom. "Chodím tam kvôli tomu, že je to prejav úcty voči konkrétnym ľuďom, konkrétnemu štátu," vysvetlil na tlačovej besede po rokovaní vlády.
Fico vyzval médiá, nech zakážu Kubu, diplomatické vzťahy, zrušia ich veľvyslanectvo a potom nepôjde ani na recepciu. "Keď tam idete sa vyvaľovať na pláž, piť kubánsky rum a fajčiť cigary, tak vtedy je Kuba nádherná a perfektná, ale ak ide o bežné diplomatické kontakty medzi dvoma krajinami, ja neviem aký problém v tomto jednoducho vidno...Nevidím na tom absolútne nič zlého," vyhlásil o recepcii, kde si uctí krajinu, ktorá minulý týždeň vyhostila ďalšieho slovenského občana.
Pred rokom premiér návštevou kubánskej recepcie pobúril opozíciu aj mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú ľudskými právami. Minister zahraničných vecí Ján Kubiš ho ospravedlňoval tým, že "každá krajina si nastavuje účasť na oficiálnych podujatiach kubánskeho režimu sama - niekde na pozvania chodia, niekde to neprichádza do úvahy." Na otázku, či je Castro diktátor, povedal: "Castro je autoritatívny vodca a situácia v krajine je taká, že si zasluhuje mnohé zmeny. V mnohých oblastiach režim, ktorý panuje, posunul túto krajinu ďalej než bola predtým, či už ide o niektoré sociálne otázky, či už ide o zdravotnú starostlivosť. Ale nie je možné zakrývať si oči nad situáciou v oblasti ľudských práv."
Na recepciu sa dnes večer chystá aj minister kultúry Marek Maďarič. Premiéra podporil vyhlásením, že s takýmito krajinami je potrebný dialóg. "Blokáda Kuby nikam neviedla," uviedol. "Samozrejme, vy môžete teraz z toho vyvodzovať vývody o našich autoritárskych sklonoch, o tom, že my sme nedemokrati, o tom, že my možno začneme niekoho vyhosťovať. Môžete. Máte na to právo," dodal Maďarič v spoločnosti premiéra.
Európska únia zrušila diplomatickú blokádu pod vplyvom španielskych socialistov v roku 2005. Odvtedy sú politické a kultúrne styky s kubánskou vládou vecou členských krajín. Spojené štáty uplatňujú voči Kube nielen politické, ale aj ekonomické embargo.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. január 2023 09:27