StoryEditor

Naď: V našom rezorte stále nachádzame ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť

29.03.2022, 12:55
Autor:
(red)(red)
Minister obrany Jaroslav Naď vyzdvihol modernizáciu ozbrojených síl, či už ide o vojenskú techniku alebo výbavu vojakov. 

Slovensko si dnes pripomína 18. výročie vstupu Slovenska do NATO. Minister obrany Jaroslav Naď pri tejto príležitosti hodnotil posledný rok v rezorte obrany. Povedal, že počas minulého roka nevyrobilo ministerstvo ani jednu kauzu.

Modernizácia armády

Poďakoval sa všetkým zamestnancom svojho rezortu. Vyzdvihol tiež jasné zahraničnopolitické smerovanie Slovenska. Spolupráca s bezpečnostnými zložkami je podľa neho kľúčová, spomenul napríklad SIS. Podľa neho jeho rezort veľmi dobre komunikuje aj s ministerstvom zahraničných vecí.

Medzinárodné partnerstvo je podľa neho na veľmi vysokej úrovni. Obranná spolupráca podľa Naďa prináša aj ekonomické výhody. Narážal tým na podpísanie obrannej dohody s USA.

Vyzdvihol tiež modernizáciu ozbrojených síl, či už ide o vojenskú techniku alebo výbavu vojakov. 

"Zvyšujeme bezpečnosť a znižujeme náklady," povedal minister na margo zelených investícií. 

Do výstroje vojakov investoval rezort obrany 17,5 milióna eur. Ministerstvo spustilo projekt návrhu nových vojenských uniforiem. Podarilo sa podľa neho zmodernizovať letiská. 

Prijali viac vojakov ako prepustili

Náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Daniel Zmeko povedal, že počet prijatých vojakov bol vyšší ako tých prepustených. Oznámil, že sa pracuje na vzniku delostreleckého pluku.

Podľa Naďa vojenské spravodajstvo pomáha chrániť naše územie a za posledné obdobie "ukazuje vynikajúce výsledky."

Minister povedal, že jeho rezort pripravuje tri legislatívne zákony v tomto roku. Malo by tiež dôjsť k rekonštrukciám vojenských objektov, napríklad vojenskej zotavovne na Zemplínskej Šírave.

Výrobné podniky patriace pod rezort obrany dosiahli dobré hospodárske výsledky, všetky boli podľa Naďa v minulom roku ziskové. V blízkej budúcnosti by malo prísť k nákupu dronov a ručných zbraní.​

Minister si neodpustil ani kritiku do vlastných radov.

"V našom rezorte nachádzame stále ľudí, ktorí tam nemajú čo robiť," kritizoval Naď niektorých zamestnancov, ktorých zamestnáva ministerstvo obrany.

V najbližších dňoch by mal byť na Slovensku prítomný kompletný systém Patriot, jedna batéria už je zapojená na Sliači. Odovzdanie systému S-300 nie je podľa neho v najbližších týždňoch v hre.

Naď taktiež potvrdil veľký záujem o vstup do ozbrojených síl. Podľa neho je viac žiadateľov než voľných miest. Zdôraznil však, že Slovensko potrebuje na plnenie úloh omnoho viac profesionálnych vojakov. 

Generál Zmeko ho doplnil a povedal, že mnohí uchádzači nespĺňajú kritériá pre vstup k vojsku a podľa neho sa armáda nechystá zvoľňovať z nárokov.

01 - Modified: 2022-03-24 15:51:09 - Feat.: 0 - Title: Naďov tender za stovky miliónov mieri do finále. V boji vedú Fíni, no český zbrojár sa nevzdáva 02 - Modified: 2022-03-26 10:24:02 - Feat.: 0 - Title: Naď poslal odkaz vojnovým štváčom z Moskvy, Pellegrini hovoril o vláde chudoby 03 - Modified: 2022-03-29 09:28:28 - Feat.: 0 - Title: Ak by sme neboli členmi NATO, agresor by sa pozeral priamo na nás, vyhlásil minister Naď
01 - Modified: 2023-02-01 17:38:33 - Feat.: - Title: Naď hovorí o rotácii systémov protivzdušnej obrany, Fico chce informácie. Cudzích vojakov môže byť viac 02 - Modified: 2023-01-31 14:34:54 - Feat.: - Title: Liberáli z SaS sa zachovali nezodpovedne. Politikárčia na úkor vlastnej krajiny, vyhlásil Naď 03 - Modified: 2023-01-27 13:32:55 - Feat.: - Title: Maďarsko sa zapojí do ochrany vzdušného priestoru Slovenska, potvrdil Naď. Pre Budapesť sme spojencom 04 - Modified: 2023-01-25 12:58:52 - Feat.: - Title: Naďalej platí dohoda s Nemeckom o tom, že tanky Leopard prídu na Slovensko, tvrdí Naď 05 - Modified: 2023-01-18 09:36:19 - Feat.: - Title: Ďalšia rana pre Ukrajinu. Naď a Mikulec vyjadrili ľútosť nad tragickým úmrtím ukrajinského ministra
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
06. február 2023 20:20