StoryEditor

Kanaďania chcú ťažiť urán v Považskom Inovci pri Trenčíne

09.08.2007, 12:48
Autor:
SITASITA

Kanadská spoločnosť Ultra Uranium zvažuje pri Trenčíne ťažbu uránu. Už v 60. rokoch minulého storočia prieskumy ukázali, že v lokalite obcí Kálnica a Selec, ktoré sa nachádzajú v Považskom Inovci, sú ložiská uránu. Ťažbu však vyhodnotili ako neefektívnu. Situácia sa zmenila, urán je drahší a už dva roky sa robia nové prieskumy. Aj preto sa v Kálnici v stredu večer zišli predstavitelia samosprávy, štátu, geológovia a ochranárske združenia, aby o prípadnej ťažbe informovali miestnych občanov. Diskusia trvala viac ako tri hodiny. Spoločnosť podľa svojej internetovej stránky navyše získala ďalšiu licenciu na novú oblasť Hôrka nad Váhom - obec, ktorá sa nachádza južne od Kálnice.
Historický odhad zásob je stanovený na necelých 2 500 ton uránového koncentrátu. Podľa ultrauranium.com výdatnosť rudy presahuje 0,06 %, čo znamená, že by sa mali vyťažiť milióny ton rudy. Prieskumné práva vlastnil Jozef Komoň zo Spišskej Novej Vsi. Ten ich v júni previedol na dcérsku spoločnosť Ultra Uranium s názvom Beckov Minerals. "Kanaďania neveria údajom starším ako 10 rokov," vysvetľuje Komoň nové prieskumy. Tie by podľa jeho slov mali trvať ešte šesť rokov, až potom spoločnosť podľa aktuálnej situácie na trhu zváži výhodnosť ťažby a prípadne o ňu požiada. Výdatnosť v Inovci je omnoho nižšia ako napríklad v Jahodnej.
Starosta Selca Stanislav Svatík je proti ťažbe, ľudia majú obavy. "Čaro Inovca by sa mohlo narušiť," povedal. Za to starosta Kálnice Ľubomír Borcovan má k ťažbe neutrálny postoj. "Je treba zvážiť všetky možnosti za aj proti, potom budeme zvažovať na zastupiteľstve," povedal. Chystá sa preto navštíviť miesta, kde sa ťaží a rozprávať sa s miestnymi. "Ľudia majú jednoznačne obavy, kto na Slovensku nemá pred novým obavy, je to o našej slovenskej mentalite," povedal k nálade v obci starosta, ktorý pri otázke, či chystá o ťažbe referendum, naznačil, že miestni s tým nesúhlasia. "Ja sa ináč opýtam, keď vyhlásime referendum na celej tejto oblasti a poviete, kto je za a kto je proti, všetci budú proti." Starosta Borcovan chce mať taktiež jasno, aké slovo má pri konečnom rozhodnutí obec a jej obyvatelia.
Samotnej ťažbe predchádza vydanie viacerých kladných rozhodnutí. Obec môže na základe rozporu s Územným plánom vydať záporné stanovisko k rozhodnutiu o chránenom ložiskovom území alebo o dobývacom priestore, o povolení však rozhoduje banský úrad. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol Jozef Šuchta z občianskeho združenia Sosna, ktoré sa zaoberá vplyvom ťažby nerastných surovín na životné prostredie, už dva roky majú samosprávy možnosť obrátiť sa na Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja, aby to rozhodlo. Pokiaľ bude vydané rozhodnutie k banskej činnosti, vplyv obce je už minimálny.
Riziká prípadnej ťažby zhodnotil Juraj Rizman z Greenpeace. Podľa jeho slov treba pre malé množstvo uránu vyťažiť obrovské množstvo rudy, pri čom sa používajú rôzne chemikálie. "Väčšia časť tej rudy je odpad znečistený chemikáliami a je rádioaktívny. Plus pri ťažbe uránu vzniká rádioaktívny plyn radón, ktorý spôsobuje rakovinu pľúc," uviedol Rizman. Podľa jeho slov skúsenosti hovoria, že plyn spôsobuje problémy aj niekoľko kilometrov od bane. Konkrétne ku Kálnici a Selcu sa nevyjadril, pretože nie je jasné, akým spôsobom sa bude prípadne ťažiť a presné rizika budú vedieť špecifikovať až po tomto rozhodnutí. Ťažba pri Trenčíne nie je podľa jeho slov tak vypuklá ako v Jahodnej preto, že na východe vedú kroky inej kanadskej spoločnosti Tournigan už k získaniu samotného povolenia na ťažbu. "Málokto ide to takýchto vybavovačiek a tú lokalitu potom nevyužije," vyjadril sa k tomu, či je ťažba reálna. Rizman je presvedčený, že ťažba uránu je tak riziková, že na rozdiel od Kanady v husto obývaných oblastiach Slovenska nemá čo robiť.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. marec 2023 20:28