StoryEditor

Kľúčová vládna reforma zostane len na papieri. „Nemáme šancu to stihnúť,“ hovorí Matovič

09.04.2022, 00:00
Zmenu verejnej správy mal riadiť vicepremiér Štefan Holý zo Sme rodina. Ten však má iné priority. Hovorí, že najskôr musia prejsť nájomné byty a stavebný zákon.

Narodí sa vám dieťa a vy musíte ísť na matriku, osobitne riešiť Sociálnu a zdravotnú poisťovňu, pracovný alebo živnostenský a daňový úrad. Všetkým týmto inštitúciám máte oznámiť, že došlo k zmene vo vašom živote, a žiadať ich o príslušné dokumenty a dávky, na ktoré máte nárok.

A teraz si predstavte svet, v ktorom by vám stačilo ísť len na jednu pobočku a máte to vybavené. A v ideálnom prípade by ste to vyriešili online ešte z nemocnice a jednotlivé inštitúcie si túto vašu informáciu prezdieľajú.

​Lepšie fungovanie úradov je len jedna z mnohých vecí, ktorú sľubujú kraje, mestá a obce po realizácii reformy verejnej správy. „Pre bežného občana by to znamenalo zjednodušenie a skrátenie procesov pri vybavovaní žiadostí, ktoré by zároveň našiel pod jednou strechou,“ tvrdí predseda združenia krajov SK 8 Jozef Viskupič. Dnes už je však jasné, že táto ambícia zostane nateraz len na papieri.

Priority

Záväzok reformovať verejnú správu si dala vláda Igora Matoviča a prebral to aj jeho nástupca Eduard Heger. V programe kabinetu sa píše, že „jednou z priorít vlády je zoptimalizovanie...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
25. máj 2022 08:01