StoryEditor

Koalícia zrejme obmedzí zisk nielen poisťovniam

20.10.2007, 14:42
Autor:
SITASITA
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pripúšťa, že vládna koalícia pristúpi k obmedzovaniu zisku aj ostatných subjektov, ktoré pôsobia v zdravotníctve. Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy.

Podľa neho sa najprv obmedzí nakladanie so ziskom zdravotným poisťovniam. Mečiar zároveň uviedol, že táto myšlienka si nezískala absolútny súhlas, keďže "úloha poisťovní sa nedá zo systému vygumovať, naopak, ich úloha bude rásť". Podľa neho peniaze, ktoré plynú do zdravotníctva, sa nedajú efektívne použiť bez zdravotných poisťovní. "Nerobme si ilúzie, len čo štát zoberie do rúk veľký bič, tak na konci roka vám nevykážu žiaden zisk," vyhlásil Mečiar. Tvrdí, že zisk sa možno obmedzí aj ostatným subjektom, ktoré pôsobia na trhu, napríklad lekárnikom či farmaceutickým firmám. Rozhodnutie je podľa Mečiara odložené na neskoršie obdobie.

Líder ĽS-HZDS stranu Smer-SD kritizoval za to, že chce presadiť zoznam štátnych nemocníc, ktoré budú mať zaručené zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Mečiar to považuje za protekcionizmus. "Nezapájame sa do toho," dodal s tým, že ide o agendu Smeru-SD. Pluralitu zdravotných poisťovní nepovažuje za ohrozenú, pretože podľa neho je to zakotvené aj v programovom vyhlásení vlády. "Je to platné a záväzné," povedal Mečiar s tým, že si to nedovolí porušiť žiaden koaličný partner.

Mečiar v prípade fungovania koalície verí na čestné slovo. Ak sa porušia dohody, budú nasledovať reakcie. "Vždy sa niečo urobí také, nech partner pochopí, že slovo sa musí plniť," povedal Mečiar. Podľa neho v súčasnosti sa prijmú čiastkové úpravy dôchodkového systému, v marci by sa mala predložiť už ucelená koncepcia, ktorá stanoví, čo presne prejde zmenami. Dohodnuté je okrem iného schválenie otvorenia druhého piliera na pol roka. Podľa Mečiara sa tak do systému prvého piliera získajú dve miliardy korún. "Ide o to, aby ľudia, ktorí sú v prvom pilieri, mali záruky a istoty, že dôchodky dostanú," odôvodnil Mečiar túto zmenu. Argumentoval aj tým, že na vyplácanie dôchodkov v prvom pilieri bude na budúci rok chýbať šesť miliárd korún.

Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová sa domnieva, že dôchodkový systém možno meniť až po dôkladnej analýze. Pripustila, že sa môže otvoriť druhý pilier na vystúpenie tých, pre ktorých je nevýhodný. Podľa nej ide o skupinu ľudí, ktorá vstúpila do druhého piliera omylom. Zároveň uviedla, že každý aspoň trochu zodpovedný politik bude vždy súhlasiť, aby sa posilňovala bezpečnosť peňazí vložených do druhého piliera.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. február 2023 23:16