StoryEditor

"Pán sveta" u nás. Piešťany v strehu

27.01.2008, 23:00
Autor:
Pavel AchsPavel Achs

Malé kúpeľné mestečko Piešťany sa včera na chvíľu stalo hlavným mestom sveta. Navštívil ho totiž "pán sveta", generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Na návštevu kúpeľov prišiel v rámci svojej pracovnej cesty na Slovensko. Len pár hodín pred jeho príchodom do mesta "barlolamača" nič nenapovedalo tomu, o akú vzácnu návštevu ide. Červený koberec pred vchodom do Thermia Palace, je totiž bežnou súčasťou tohto 5-hviezdičkového hotela na piešťanskom kúpeľnom ostrove.
Kúpeľní hostia občas v župane prebehli medzi budovami -- hustý dážď a vietor totiž doslova pozývali do horúcej vody. Iba policajti o vládna ochranka pred hotelom napovedali, že sa predsa len niečo deje. "Už vyštartovali v kolóne z Bratislavy," hovorí nám policajt, a tak vieme, že sa šéf OSN už blíži. V hoteli Thermia Palace, ktorý nedávno po rekonštrukcii otvorili, to už trošku vrelo. Posledné úpravy, leštenie a čistenie kobercov. Manažéri však prípravu zvládajú bez väčšej nervozity -- hotel sa už totiž neraz stal dočasným domov vzácnych ľudí. Generálneho tajomníka OSN však ani Thermia, ani Piešťany, ešte nehostili.
"Bola to iniciatíva pána ministra Kubiša (na snímke s Pan Ki Munom), ktorý má Piešťany veľmi rád a rád sa sem aj vracia. Preto Piešťany a kúpele," vysvetľuje hovorkyňa kúpeľov Piešťany Jana Beňačková.
Veľkí muži v uniformách so slúchadlami v ušiach ešte obzerajú hotelové chodby. Podľa Beniakovej bezpečnosť brali mimoriadne vážne aj v kuchyni.

"Dnes ráno tu bol hlavný hygienik, ktorý skontroloval kuchyňu a celú reštauráciu a tento týždeň tu boli policajti pozerať kuchyňu. Inak si celý kúpeľný ostrov zabezpečujeme sami," vysvetlila Beniaková.
Vzorky jedla, ktoré tajomník jedol, nechávajú až 48 hodín k dispozícii na kontrolu.
"Už je tu," ozve sa v dave. Medzi dverami vidieť šéfa slovenskej diplomacie Jána Kubiša s manželkou a primátora Piešťan Rema Cicutta. Vzápätí zastavujú pri hoteli autá a vyskakujú z nich osobní strážcovia. Takmer by sa zdalo, že svojho šéfa niekde zabudli. Malá postava generálneho tajomníka sa medzi masou svalov trochu stráca. Pan Ki-mun, snáď ešte drobnejší ako som si predstavovala, vstupuje so svojou manželkou do haly hotela. Blesky fotoaparátov a svetlá kamier akoby mu prekážali. "Skutočne som chcel prísť súkromne," hovorí už so smiechom šéf OSN. To nás už muži v uniformách "nedžentlmensky " odtláčajú nabok.
S ministrom Kubišom a manželkami sa potom stratia za dverami salónika na obed. Podávali sa kačacie prsia, lokša, tuniak a špecialita hotela -- čokoládová pena s jahodami.
Druhá skupina delegácie na čele s naším veľvyslancom pri OSN Petrom Burianom obeduje v druhej časti jedálne. Ďalšie dve hodiny vo vestibule so skupinkou novinárov len hádame, aký bude ďalší program vzácneho hosťa. Našu dilemu vylúšti jeden z organizátorov -- prechádzka kúpeľným areálom sa pre nepriazeň počasia ruší a generálny tajomník Pan Ki-mun s manželkou ide na procedúry: zrkadlisko (minerálny bazén), bahnisko a masáž. Prvý deň si teda šéf OSN na Slovensku aj trošku "vydýchol".

01 - Modified: 2003-07-06 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Domáce festivaly
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
04. október 2022 22:02