StoryEditor

V kauze vraždy Jána Kuciaka pribudol nový dôkaz. Kvasnica verí, že dokáže vinu Kočnera a spol.

09.06.2021, 08:39
Autor:
klklTASRTASR
Prípad sa dostane pred senát Najvyššieho súdu už na budúci týždeň.

Najvyšší súd bude už na budúci týždeň rozhodovať o prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Obžalovaných Mariana Kočnera, Alenu Zsuzsovú  rozsudok Špecializovaného trestného súdu oslobodil.

Vysvetlenie sudkyne Ruženy Sabovej k oslobodeniu Kočnera:

Advokát rodiny Kušnírovcov Roman Kvasnica verí, že Najvyšší súd toto rozhodnutie zruší a prípad vráti na ďalšie dokazovanie. Pomôcť tomu má nový dôkaz, uviedol v rozhovore pre Aktuality.sk. 

"Prokurátor navrhol odvolaciemu súdu vykonať listinný dôkaz - znalecký posudok, ktorý bol vyhotovený v inej trestnej veci. Podľa môjho názoru má zásadný význam pre konanie v trestnej veci obžalovaného Mariana Kočnera a spol.," tvrdí Kvasnica.

Ako ďalej advokát vysvetlil, ide o analýzu Filozofickej fakulty UK, ktorá spracovala komunikáciu medzi Kočnerom a Zsuzsovou cez aplikáciu Threema. "Tento dôkaz precízne spracoval výmenu SMS správ medzi týmito dvomi obžalovanými v kritickom období. Dal správy do určitého vyhodnocovacieho systému," vysvetlil. 

Kvasnica je presvedčený, že práve tento dôkaz môže mať zásadný vplyv na celý prípad. "Ja si dokonca myslím, že môže mať zásadný význam pre potvrdenie výpovede svedka Zoltána Andruskóa. Ten opisoval priebeh deja presne tak, ako to kopírujú SMS-ky medzi Marianom Kočnerom a Alenou Zsuzsovou," dodal.

Či však dôkaz bude mať na celú kauzu nejaký vplyv, rozhodne až Najvyšší súd 15. júna. Ten môže celé odvolanie zamietnuť a potvrdiť tak oslobodzujúci rozsudok ŠTS.

Druhou alternatívou je, že návrhu prokurátora na ďalšie dokazovanie vyhovie a proces sa znovu otvorí. 

Senát Špecializovaného trestného súdu oslobodil na začiatku septembra 2020 spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a Kušnírovej obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Predsedníčka senátu Ružena Sabová odôvodnila, že nebolo dokázané, že skutok, z ktorého boli obžalovaní, spáchali. Súd odsúdil Kočnera len za nedovolené ozbrojovanie, a to na peňažný trest 5-tisíc eur alebo na náhradný trest väzenia na päť mesiacov. Szabóa zároveň súd uznal za vinného z vraždy podnikateľa Petra Molnára z Kolárova.

Pojednávanie s Kočnerom a spol. sa začalo v januári 2020. Senát zložený z predsedníčky, sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ pojednával 22 dní. Obžaloba bola podaná zo šiestich skutkov.

Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Po dvojnásobnej vražde sa konali pochody za Jána a Martinu a Za slušné Slovensko, ktoré organizovala rovnomenná iniciatíva. Situácia po vražde si vyžiadala zmenu vlády, kabinet Roberta Fica vystriedala vláda Petra Pellegriniho.

23. jún 2022 03:33