StoryEditor

Exšéf ,,tajných" právomoci nezneužil

13.10.2010, 00:00
Autor:
mmmm

Milan Hudec, ktorého minister obrany Ľubomír Galko (SaS) po pár dňoch stiahol z funkcie šéfa Vojenskej spravodajskej služby pre pochybnosti okolo jeho bezpečnostnej previerky, sa mohol oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. S takýmto výsledkom sa skončilo vyšetrovanie vojenskej prokuratúry.

Hovorca Hlavnej vojenskej prokuratúry Branislav Kupec pre HN potvrdil, že odmietli podozrenie z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa. "Neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty žiadneho trestného činu." Prokuratúra v bezpečnostnej previerke pre Hudeca, na základe ktorej získal prístup k prísne tajným informáciám z prostredia spravodajskej služby rezortu obrany, neodhalila žiadne chyby.

Prokuratúra sa prípadom zaoberala od augusta, kedy dostala trestné oznámenie od jedného dôstojníka vojenského spravodajstva, ktorého stihol Hudec odvolať. Ten prokuratúru upozorňoval, že minister Galko mal Hudecovi podpísať previerku bez toho, aby ju podstúpil.

Galko začal mať problém s previerkou, keď od Vojenského obranného spravodajstva dostal informáciu, že v Hudecovom spise je doklad potrebný k previerke s neskorším dátumom, než bola samotná previerka vydaná. Hudeca, ktorý bol vo funkcii týždeň, odvolal a kauzu dal prešetriť špeciálnej komisii. Hoci komisia vyšetrovanie už uzavrela, rezort výsledky prezradiť odmieta. "V súčasnosti očakávame ešte doručenie stanoviska generálnej prokuratúry k medializovaným oznámeniam, ktoré s týmto prípadom súvisia," povedala  riaditeľka komunikačného odboru ministerstva Henriette Geierová.

Podľa Kupca vojenská prokuratúra ešte skúma, či sa Hudec pokúšal dôstojníka podplatiť, aby nezrovnalosti v previerke ututlal. "V tejto časti trestného oznámenia prokurátor ďalej koná." O údajnej snahe korumpovať v minulosti hovoril aj predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Hudeca s Galkom obvinil, že dôstojníkovi mali ponúkať vyššiu funkciu a zvýšenie platu, ak o pochybeniach pri udeľovaní previerky pomlčí.

Na závery vyšetrovania čaká premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá Galka po vypuknutí škandálu požiadala o vysvetlenie. Od ministra chce počuť, či a kto pri vydávaní previerky zlyhal. Galko v minulosti pripúšťal, že ho mohli podriadení oklamať, keď mu dali Hudecovu previerku podpísať. S Hudecom sa skontaktovať nepodarilo, od štvrtka nebral telefón.

Kde Hudec robí, nie je známe. "Momentálne nepracuje v rezorte," tvrdí Geierová. Galko v polovici augusta vymenoval za šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. marec 2023 02:03