StoryEditor

Radičovej poriadky v zdravotníctve

17.08.2010, 00:00

Premiérka Iveta Radičová začala upratovať aj v zdravotníctve. V piatok dala na papier už prvé chystané opatrenia, ktorými určite zdvihla náladu dôchodcom a zdravotne ťažko postihnutým. Rovnako ako Robert Fico pred štyrmi rokmi ako prvé ohlásil zrušenie dvadsaťkorunáčok, aj terajšia vláda začala pre ucho voliča dobrou správou. Ochráni sociálne najslabšie vrstvy pred rastúcimi výdavkami na lieky tak, že určila strop na doplatky, ktorý znesie aj peňaženka dôchodcu. Vláda to urobila šalamúnsky -- nesľúbila, že zníži výdavky na zdravotníctvo, len pomohla tým najzraniteľnejším znášať ich do určitej výšky.

Trochu viac populistickým ako odborným opatrením je ohlasované zrušenie povinnosti vystavenia výmenného lístka. Hoci tak, ako si lekári nastavili jeho funkciu, je v skutočnosti zbytočným už teraz. S otáznikom môže byť vnímaná aj povinnosť zverejňovať na internete všetky zmluvy lekárov s dodávateľmi, liekov, prístrojov a zdravotnými poisťovňami. Pochopiteľné je to pri veľkých štátnych fakultných nemocniciach, ktoré nakupujú predražené prístroje, na politickú objednávku. Otázne pri "obyčajných" lekároch, kde sa môže ukázať aj to, čo by štát nechcel vidieť -- že v niektorých prípadoch pracujú zadarmo. Predstava premiérky, že takto si občan nájde toho správneho lekára a tú najlepšiu poisťovňu, je úplne mimo.

Fico ako prvé zlikvidoval symbol pravice -- poplatky za návštevu u lekára. Radičová likviduje ako symbol ľavicového tunelovania štátu a farmaceutického lobingu plošné testovanie na baktériu helicobactera pylori. Začala dobre. Uvidíme, či jej to bude stačiť na udržanie zdravotníctva pri živote.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 12:59