StoryEditor

Lístky ponechajte, žiadajú lekári

30.07.2010, 00:00

Napriek tomu, že vláda Ivety Radičovej sa vo svojom programe zaviazala zrušiť výmenné lístky u lekára, minulosťou sa úplne nestanú. Vzápätí totiž minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vyhlásil, že pripraví materiál, podľa ktorého u niektorých špecialistov predsa len budú potrebné. Avšak viac má byť takých, ku ktorým nebude treba výmenný lístok.

Uhliarik sa chce ešte pred zverejnením okruhu špecialistov, kde sa ľudia bez lístka od všeobecného lekára nedostanú, poradiť s úniou špecialistov. "Musíme ich počúvať, ako si to oni predstavujú," hovorí minister. Jediným zástupcom Slovenskej únie špecialistov je lekár Andrej Janco, včera sa nám s ním nepodarilo spojiť.
Oslovení špecialisti však s rušením lístkov nesúhlasia. "V malých mestách to nie je problém, vo väčších, kde je viac odborníkov jedného druhu, navštívia pacienti v jedeň deň aj viacerých odborníkov a my s tým máme potom problémy," hovorí kožná lekárka Beáta Filkornová z Bratislavy.

Súkromní všeobecní lekári ministrovi tiež odkazujú, že lístky by určite nerušili. "Tí, čo chceli zrušiť výmenné lístky, nie celkom dobre rozumeli tomuto regulačnému kroku. Nie je možné ísť k špecialistovi len tak, vpochodovať do ambulancie kardiochirurga, že si chcete vymeniť srdcovú chlopňu," hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.

Podľa neho dokážu všeobecní lekári vyriešiť 70 percent zdravotných problémov pacientov. Ak by lístky zmizli, výrazne by to zaťažilo čakárne k špecialistom, tvrdí Pásztor. Čiastočne sa tak deje už dnes. "Netriedený pacient, ktorý príde bez informácií, je záťaž pre ambulanciu špecialistu aj pre celý systém," upozorňuje Pásztor.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2022 04:54