MedveďIlustračná snímka: TASR/AP
StoryEditor

Na Slovensku zaznamenali prvý možný prípad usmrtenia človeka medveďom

14.06.2021, 15:54
Autor:
TASRTASR
Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením.

Lesníci predpokladajú, že úmrtie 57-ročného muža v doline Banskô na Liptove sa zapíše do histórie ako prvý známy stret medveďa s človekom, ktorý sa skončil smrťou človeka. Informovala o tom vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.

K smrti nedošlo prirodzeným spôsobom

Zamestnancov lesov podľa nej prizvala polícia k terénnej obhliadke usmrteného muža v doline Banskô v pôsobnosti Lesnej správy Liptovská Osada.

​"Prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. V mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa. Lesy SR dlhodobo upozorňujú na zvyšujúce sa riziko stretu človeka s medveďom, najmä v prírodnom prostredí," uviedla Debnárová.

"Po výsledku pitvy predpokladáme, že dnešný deň sa zapíše ako prvý známy stret medveďa s človekom, ktorý sa skončil smrťou človeka. Definitívu potvrdí vykonaná pitva, na výsledok ktorej si ešte musíme počkať," doplnila Debnárová.

Zásahový tím pre medveďa hnedého

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Gabriely Kremeňovej prijali policajti oznámenie o nezvestnosti 57-ročného muža z okresu Ružomberok v pondelok v ranných hodinách.

​"Počas pátracej akcie sme nezvestnú osobu vypátrali v katastri obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok bez známok života. Privolaný obhliadajúci lekár konštatoval smrť a s cieľom zistenia presnej príčiny smrti muža bude vykonaná pitva. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom vyšetrovania vo veci prečinu usmrtenia," dodala krajská policajná hovorkyňa.

"Od 1. januára 2020 pracuje Zásahový tím pre medveďa hnedého v kompletne novom zložení a situáciu v súvislosti spolužitia človek-medveď na spoločnom území podrobne monitoruje. Od spomínaného dátumu zásahový tím neeviduje problémy spôsobené medveďom v obci Liptovská Lúžna a jej okolí," uviedol Michal Haring zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

01 - Modified: 2023-10-09 11:00:00 - Feat.: - Title: Koná sa každoročný týždeň tučných medveďov. Národný park hľadá zviera najlepšie pripravené na zimu, hlasovať môžeš aj ty 02 - Modified: 2023-10-05 12:19:07 - Feat.: - Title: Samosprávy našli spôsob, ako zatočiť s medveďmi. Na pomoc si zavolali roboty, v Japonsku sa im darí 03 - Modified: 2023-09-15 16:49:37 - Feat.: - Title: Útoku medveďa sa podarilo predísť. Incident pri Liptovských Revúcach bol bez zranení 04 - Modified: 2023-08-23 15:01:35 - Feat.: - Title: V americkom štáte New York zaútočil medveď na maloletého chlapca 05 - Modified: 2023-08-07 09:00:00 - Feat.: - Title: Niekedy je to zlé počasie, inokedy porucha. Lietadlo z Dubaja však meškalo kvôli pobehujúcemu medveďovi v batožinovom priestore
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. december 2023 19:38