TASR/AP
StoryEditor

Pápež pre Globsec kritizoval sebectvo a svet poháňaný túžbou po zisku. Pandémia má byť príležitosť

15.06.2021, 13:01
Autor:
TASRTASR
Pápež vo svojom príhovore vyzval na snahu o rovnosť medzi ľuďmi.

Pápež František v utorok po prvý raz vystúpil na bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave. Vo videopríhovore sa vyslovil proti hospodárskej nerovnosti a ničeniu životného prostredia, pričom zdôraznil, že model obnovy po pandémii koronavírusu musí počítať aj s "korekciou vecí, ktoré predtým nefungovali".

"Vidím svet, ktorý sa nechal oklamať falošným a arogantným pocitom bezpečia založeným na túžbe po zisku. Vidím model hospodárskeho a spoločenského života poznačený mnohými formami nerovnosti a sebectva, kde malá časť svetovej populácie vlastní väčšinu bohatstva a neváha využívať ľudí a zdroje na svoj prospech," upozornil František.

Poukázal na rozšírený nezáujem o ochranu životného prostredia. "Zvykli sme si ľubovoľne využívať a ničiť to, čo je majetkom všetkých a čo sa musí ako také rešpektovať. Práve týmto spôsobom sme vytvorili ekologický dlh, ktorý budú splácať predovšetkým chudobní a budúce generácie," pokračoval.

Pandémia koronavírusu podľa neho pripomenula svetu, že "nikto sa nevie zachrániť sám". Ako pokračoval, táto kríza má nasmerovať jednotlivcov i národy k rovnosti "nielen v teórii, ale aj v praxi".

"Ak nebudeme konať, premrháme príležitosti, ktoré nám kríza ponúkla," prízvukoval. Metódy majú pritom vychádzať z "etiky solidarity a politickej lásky", pričom rozhodnutia majú byť podľa Františka schopné "premieňať smrť na život a zbrane na jedlo".

Ďalej vyzval na "ekologickú premenu", ktorú "všetci rovnako potrebujeme". Podľa pápeža by sme sa na "stvorenie" mali pozerať ako na "spoločný domov", ktorý naliehavo potrebuje ochranu.

"Drahí priatelia, poháňaný nádejou, ktorá pochádza od Boha, modlím sa, aby vaše diskusie v týchto dňoch prispeli k modelu obnovy schopnému generovať inkluzívnejšie a udržateľnejšie riešenia, modelu rozvoja založenému na mierovom spolužití a na harmónii medzi všetkými stvoreniami," povedal pápež na záver.

V utorok sa v priestoroch bratislavského Grand Hotela River Park začala konferencia GLOBSEC 2021 Bratislava Forum. Hlavnou témou podujatia, ktoré potrvá do 17. júna, je obnova sveta po pandémii.
Na tohtoročnej konferencii Globsec sa zúčastnia prezidenti troch krajín, traja premiéri a 25 ministrov z rôznych krajín sveta.

01 - Modified: 2022-08-09 11:31:00 - Feat.: - Title: Pápež bude viesť záverečný obrad na poslednej rozlúčke s kardinálom Tomkom 02 - Modified: 2022-08-07 13:04:56 - Feat.: - Title: Pápež privítal vyplávanie prvých lodí s obilím z Ukrajiny 03 - Modified: 2022-08-05 18:02:09 - Feat.: - Title: Pápež sa stretol s druhým najdôležitejším členom Ruskej pravoslávnej cirkvi 04 - Modified: 2022-07-30 09:45:00 - Feat.: - Title: Pápež František chce menej cestovať, stále nevylučuje možnosť odstúpenia 05 - Modified: 2022-07-30 05:15:48 - Feat.: - Title: Pápež ukončil "kajúcnu púť" po Kanade tak, ako ju začal, ospravedlnením
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. august 2022 02:46