StoryEditor

Bugár si nevie predstaviť spoluprácu so Smerom

09.12.2009, 10:36
Autor:
TASRTASR
Republiková rada strany Most-Híd 7. decembra konštatovala, že si za súčasných okolností nevie predstaviť spoluprácu so stranou Smer-SD a alternatívu k súčasnému vládnutiu môže vytvoriť len spolupráca "demokratických opozičných síl".

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda strany Béla Bugár.

Dodal, že takmer každý týždeň sa "prevalí" nejaká kauza spojená s vládnymi stranami, či už ide o pozemky vo Veľkej Lomnici, rekonštrukcia budovy na ministerstve hospodárstva alebo čerpanie eurofondov. "Zlatou korunou k tomu všetkému je zverejnená správa Európskej únie o čerpaní eurofondov, kde sa Slovenská republika dostala na nelichotivé tretie miesto v rebríčku krajín, ktoré najmenej efektívne využívajú európske zdroje," upozornil Bugár.

Zmenu neočakáva
Na otázku, či sa názor Mostu-Híd na spoluprácu so Smerom-SD v priebehu najbližších šiestich mesiacov, ktoré ostávajú do volieb, môže ešte zmeniť, Bugár odpovedal, že samotná kauza prevodu pozemkov na Slovenskom pozemkovom fonde (SPF) a reakcia Roberta Fica na ňu dokazuje, že sa "nič nezmení za najbližší polrok".

Predstava Mostu-Híd o vytvorení programovej alternatívy k vládnej politike sa odvíja od skúseností z roku 1997, kedy tri strany maďarskej koalície a slovenské strany zoskupené v modrej koalícii dokázali spoločnú platformu vytvoriť.

Stretnutie opozície
Most-Híd chce sériu rokovaní medzi opozičnými stranami navrhnúť na stretnutí, ktoré pripravuje iná opozičná strana. Odmietavého stanoviska predsedu SMK Pála Csákyho sa Bugár neobáva. "Nie je dôležité, ako sa k tomuto návrhu postaví jednotlivec. Aj ja by som mohol povedať, že s niektorými nie. Ak to bude niekto odmietať, je to jeho zodpovednosť," povedal Bugár s dôvetkom, že parlamentná spolupráca nezávislých poslancov za Most-Híd a zástupcov SMK normálne funguje.

Hoci Most-Híd nepovažuje v tomto čase za reálnu širokú koalíciu opozičných strán, nevylučuje akékoľvek rokovania s parlamentnými, aj mimoparlamentnými stranami. Strana navyše rokuje aj s ďalšími politikmi, ktorí by ju mohli posilniť najmä na regionálnej úrovni. "Aj o takýchto vnútrostraníckych veciach rokovala Republiková rada," uzavrel Bugár.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. január 2026 11:34