TASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Vláda odvolala Adriána Szabóa z postu šéfa policajnej inšpekcie

16.06.2021, 09:28
Autor:
TASRTASR
​Viacerí poslanci výboru kritizovali ministra vnútra Romana Mikulca za slabé zdôvodnenie navrhovaného odvolania a obvinenia Adriána Szabóa

Vláda na stredajšom rokovaní odvolala obvineného Adriána Szabóa z funkcie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS). Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.

​"Dôvodom návrhu na odvolanie je obvinenie vznesené voči vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry za pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom prijímania úplatku," spresnil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO), ktorý personálny návrh na rokovanie vlády predložil.

Minister ešte pred rokovaním kabinetu informoval, že výberové konanie, z ktorého má vzísť nový šéf policajnej inšpekcie, majú vyhlásiť do 30 dní.
Vedením ÚIS je dočasné poverený Peter Scholtz.

​Viacerí poslanci výboru kritizovali ministra za slabé zdôvodnenie navrhovaného odvolania a obvinenia Adriána Szabóa. Mikulec však poukázal na to, že výbor nie je orgánom činným v trestnom konaní. „Ja som neprišiel, aby sme rozhodovali v rámci trestnoprávneho konania o vine a nevine, stále platí prezumpcia neviny, ale prišiel som, aby sme rozhodovali o personálnom nastavení,“ povedal.

Minister čelil tiež otázkam o účasti Adriána Szabóa na nedávnom stretnutí vrcholných predstaviteľov štátu na pôde Slovenskej informačnej služby (SIS).

"Nepovažujem to za zlyhanie vzhľadom na to, že v čase, keď to stretnutie bolo, bol legitímnym riaditeľom ÚIS a ja som nemal žiadne informácie, ktoré by hovorili o tom, že by sa tam nemal nachádzať," uviedol.

Podpredseda výboru Peter Pčolinský (Sme rodina) hlasoval za odvolanie, no očakával od ministra širšie zdôvodnenie obvinenia Szabóa. Plne však rešpektuje fakt, že je šéf inšpekcie väzobne stíhaný. "Podľa mojich informácií sú tam viacerí svedkovia a údajne aj nejaké listinné dôkazy, čiže pre mňa to hlasovanie bolo pomerne jednoduché,“ skonštatoval.

Návrh nepodporila podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená). „V uznesení nebolo povedané nič,“ zdôvodnila. Myslí si, že keď mohol povedať minister konkrétnejšie dôvody obvinenia na vláde, mohol ich prezentovať aj na výbore. Podotkla, že je úsmevné, že práve keď inšpekcia začne konať, zoberú riaditeľa do väzby.

Za odvolanie nehlasoval ani poslanec Marián Saloň (Smer-SD). Pochybnosti v ňom vyvoláva časová os udalostí. Poukázal na to, že na stretnutí v SIS mal riaditeľ inšpekcie ešte stopercentnú dôveru a následne sa začal proces s jeho obvinením.

V súvislosti s prípadom Adriána Sz. podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO) v rozprave opäť kritizoval spôsob voľby i odvolávania policajných funkcionárov.

Považuje za absurdné, že ho vláda bez výboru nemôže odvolať. Vyzval prítomných, aby sa v krátkom čase dohodli na zmene zákona. Ku kritike sa pridal aj podpredseda výboru Pčolinský. Odvolávania na výboroch i tzv. híringy označil za absurdné, funkcionárov by si mal podľa neho vyberať minister.

Mikulec potvrdil prípravu novely zákona, ktorá má posilniť jeho právomoci pri vymenovaní i odvolávaní.

Dôvodom návrhu na odvolanie Adriána Szabóa je jeho obvinenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a prijímania úplatku, po ktorom ho dočasne pozbavili výkonu štátnej služby. V súčasnosti je väzobne stíhaný.

Vedením ÚIS bol dočasne poverený Peter Scholtz. Po prijatí odvolaní riaditeľa inšpekcie vládou by malo byť na pozíciu vyhlásené riadne výberové konanie do 30 dní.

01 - Modified: 2021-06-03 10:30:07 - Feat.: 0 - Title: NAKA zadržala riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. Adrián Szabó je obvinený z korupcie 02 - Modified: 2021-06-08 15:21:54 - Feat.: 0 - Title: Mikulec predloží na rokovanie vlády návrh na odvolanie Adriána Szabóa 03 - Modified: 2021-06-14 12:47:56 - Feat.: 0 - Title: Senát Najvyššieho súdu rozhodol. Adrián Szabó ide do väzby
01 - Modified: 2022-11-28 15:13:00 - Feat.: - Title: Lengvarský nepredstavil návrh k lekárom, parlamentý výbor nebol uznášaniaschopný 02 - Modified: 2022-10-20 12:39:23 - Feat.: - Title: Šéf Finančnej správy vypovedal pred poslancami. Odmietol obvinenie z korupcie, na ktoré poukázal Fico 03 - Modified: 2022-06-13 13:16:54 - Feat.: - Title: Parlamentný výbor žiada, aby Kolíková objasnila prečo odvolala sudcu Fitta 04 - Modified: 2022-05-12 11:42:41 - Feat.: - Title: Mimoriadny výbor k Rázsochám zatiaľ nezvolali 05 - Modified: 2021-10-14 05:58:41 - Feat.: - Title: Luxusné auto, desaťtisíce v trezore a výsluhový dôchodok 2 700 eur. Odsúdený exnámestník SIS biedou netrpí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 19:17