StoryEditor

Minister upratuje vo Všeobecnej

05.08.2010, 00:00
Najväčšia zdravotná poisťovňa na trhu patriaca štátu - Všeobecná zdravotná poisťovňa - bude mať oddnes nové vedenie.

Ivan Uhliarik (KDH), ktorého ministerstvo zdravotníctva je jediným akcionárom, dnes na mimoriadnom valnom zhromaždení odvolá súčasnú generálnu riaditeľku a predsedníčku predstavenstva Zuzanu Zvolenskú. Tá poisťovni šéfovala od marca 2008.  Informáciu HN potvrdil zdroj z prostredia koalície, ale aj samotný minister. 

Zlé hospodárenie poisťovne
Jedným z kandidátov na Zvolenskej miesto je podľa informácií z prostredia koalície Miroslav Žilinek, ktorý v poisťovni už v minulosti pôsobil ako riaditeľ sekcie ekonomiky a člen predstavenstva. Žilinek nie je v zdravotníctve neznámy. Ide o topmanažéra, ktorý má za sebou pôsobenie vo viacerých zdravotných poisťovniach, kde na rôznych pozíciách pracuje už od roku 1996.

Minister sa k jeho menu nechcel včera vyjadrovať. Zmenu vo vedení Všeobecnej potvrdil. "Robíme to pre to, aby sme mohli čím skôr začať pracovať na Všeobecnej zdravotnej poisťovni, respektíve hĺbkovej analýze stavu,“ uviedol. Zároveň potvrdil, že bude odvolané celé predstavenstvo. Uhliarik poisťovni vyčítal, že nezvládla spájanie dvoch štátnych poisťovní. "Zlúčenie Všeobecnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne neprinieslo také žiaduce úspory, ako by sme chceli. Úspory tam sú. Toto nebolo zvládnuté a budeme na tom intenzívne robiť,“ uviedol. Naznačil, že za zlou finančnou situáciou Všeobecnej stoja politické rozhodnutia minulej vlády.

Problematické zmluvy
Najväčšia štátna poisťovňa, ktorá sa stará o necelé tri milióny ľudí a má 70 percent trhu, skončila minulý rok so stratou 17 miliónov eur. Peniaze chýbajú Všeobecnej už dlhšie. Odborníci upozorňovali, že z nej mali vytekať aj pre uzatváranie nevýhodných zmlúv, keď poisťovňa musela zvýšiť peniaze štátnym nemocniciam. Na tento fakt dlhodobo upozorňovali riaditelia malých mestských nemocníc. Dnes minister hovorí, že to zmení. "Budeme sa musieť pozrieť aj na zmluvy, ako je možné, že niektoré zariadenia na východe Slovenska mali oveľa vyššie limity ako inde. To je jednoznačne politické rozhodnutie, ktoré budeme musieť prehodnotiť.“

Dlhodobý zlý finančný stav poisťovne musela riešiť aj vláda. Najskôr zmenila zákon, podľa ktorého sa preukazovala platobná schopnosť poisťovne. Všeobecná totiž len veľmi tesne dokázala splniť zákonom stanovenú hranicu.

Koncom minulého roka do nej štát nalial 65 miliónov eur na zvýšenie základného imania. Súčasný šéf rezortu hovorí, že nie je pripravený pýtať si zo štátneho rozpočtu peniaze na pomoc Všeobecnej. "Ja nemôžem prísť v decembri na ministerstvo financií, zaklopať a povedať dobrý deň, potreboval by som vianočný darček.“

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
30. november 2022 11:33