StoryEditor

Potvrdené. Práca bola výmysel

23.09.2010, 00:00

Rakúske mestečko Eisenstadt, kde sa malo 160 Slovákov zamestnať, je ideálnym miestom pre život. Malé, dolnorakúske údolie s kopčekmi je obohnané viničom. V jeho strede sa pýši Esterházyho palác. Malomestská idylka má jedinú chybu. Skleníky, v ktorých mali oklamaní Slováci pracovať, v ňom nie sú. Ani len stopa po nich.

Skleníky sa našli... Ďalej
Ak by boli klienti pracovnej agentúry Europe Consulting len trošku viac zbehlí, mohli si ľahko overiť, že sľubovaná práca v Eisenstadte je výmyslom. Agentúre na lep našťastie nesadli všetci. "Asi pred troma týždňami odpovedal môj kolega na e-mail záujemcom o prácu v skleníkoch. Pýtali sa, či sa u nás nachádzajú nejaké skleníky, kde sa dá pracovať," hovorí nám Michael Puschnig z burgenlandského úradu práce. "Čudovali sme sa prečo u nás, keď tu žiadne skleníky nie sú."

Keby si však agentúra Europe Consultig pozrela mapu Burgenlandu precíznejšie, mohla pracovať s tým, že klientom prácu v skleníkoch "našla" v Neusiedler am See. Čo je ešte bližšie k Bratislave a skutočne sa tam nachádzajú obrovské skleníky.

Prípadov zneužitej dôvery záujemcov o prácu sa podľa Puschniga stáva čoraz viac. "Od maďarských kolegov sme počuli, že sa začínajú tieto prípady množiť." Suma 500 eur za sprostredkovanie zarazila aj ľudí z rakúskeho úradu. "Snažíme sa ľuďom nájsť prácu a nechceme za to žiadne peniaze. To je u nás pravidlom," hovorí vedúci oddelenia Werner Rauchbauer. Upozorňuje, že v máji 2011, keď sa Slovákom úplne otvorí pracovný trh v Rakúsku, takýchto prípadov bude zrejme pribúdať.

Lacná pracovná sila neexistuje
Jediní Slováci, ktorí v Eisenstadte pracujú s pracovným povolením, sú len kuchári alebo čašníci. Podľa registra úradu sa ich tam nachádza 37. Niektorí z nich sú zamestnaní vo vychýrenej reštaurácii Henrici. Tá je presne oproti Esterházyho paláca. Podnik si prenajíma pôvodom Trenčan Michal Rabina, v zahraničí žije už 14 rokov. Má 22 zamestnancov, vrchný čašník je Slovák, šéfkuchár je Maďar. "Pracovné povolenia im vybavujem na základe výučného listu. Na pomocné práce ako umývač, upratovačka alebo pracovná sila v bufete nedostanem pracovné povolenie. Musí ísť vždy o kvalifikovanú pracovnú silu," hovorí Rabina.

Téma lacná pracovná sila v Rakúsku podľa neho neexistuje. Za človeka zo Slovenska, ktorý je kvalifikovaný, zaplatí zamestnávateľ viac ako za domáceho umývača riadu, ktorému nemusí vybavovať pracovné povolenie.

Najsmutnejšie na celom príbehu je, že zohnať prácu v Rakúsku môže ktokoľvek a zadarmo. Voľné pracovné miesta zverejňujú úrady práce na stránke www.ams.at. Rauchbauer tiež odporúča: na hľadanie práce využite portál EURES. Ide o európsky portál pre pracovnú mobilitu, prostredníctvom ktorého si možno ľahko overiť, či ponúkané miesto vôbec existuje.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2022 11:28