Ťažko chorý pacient sa pýta lekára, či sa nedá urýchliť začiatok jeho liečby. Ten ho uisťuje, že v tom nie je problém. Otvára "šuflík“ na svojom stole a hovorí pacientovi: "Idem si do automatu kúpiť kávu. Nechám to na vás, koľko tam vložíte a uvidíme, čo sa s tým dá robiť.“ Takúto skúsenosť má za sebou jeden z čitateľov HN, ktorého meno máme v redakcii.
Zatiaľ čo v Európskej únii dal za posledný rok úplatok v priemere každý dvadsiaty občan, na Slovensku sa k tomu priznal každý štvrtý. Takúto šokujúcu správu vyslal najnovší barometer korupcie Transparency International, v ktorom sa Slovensko porovnávalo s vyspelou Európou. "Stále je tu cítiť to bremeno socializmu. Mnohí ľudia u nás stále dávajú úplatky aj dobrovoľne, berú to ako bežnú vec. A s tým sa ťažko bojuje,“ povedal pre HN šéf slovenskej Transparency Gabriel Šípoš. Podľa neho sú však na vine aj samotní politici, ktorí nejdú občanovi príkladom.
Najčastejšie Slováci podplácali práve v zdravotníctve. Mnohí pritom priznali aj úplatky nad 350 eur. "Evidentne išlo o nejaké náročnejšie operácie,“ vysvetľuje Šípoš. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) však lekárov aj pacientov bráni. "Gro pacientov, nad deväťdesiat percent, to nerobí,“ reagoval pre HN. Ak však takúto skúsenosti majú, vyzýva ich, aby to nahlásili.