TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Matovič vyčlenil pre zaočkovaných desiatky miliónov eur. Bude lotéria aj špeciálny bonus

30.06.2021, 16:35
Autor:
TASRTASRmahomaho
Minister financií hovorí o odškodňovaní ľudí za to, že sa pôjdu očkovať, napriek tomu, že nechcú.

Minister financií Igor Matovič predstavil nástroje, ktoré by mali motivovať ľudí dať sa zaočkovať proti koronavírusu. 

"Slovensko výrazne zaostáva. Musíme začať odškodňovať ľudí za to, že sa pôjdu očkovať, napriek tomu, že nechcú," hovorí Matovič.

Očkovacia prémia

Predstavil dve schémy. Prvou je očkovacia prémia a druhou sprostredkovateľský bonus. 

"Očkovacia prémia bude zahŕňať týždenné žrebovanie. Na ceny by boli použité dva milióny eur a zahrnutí budú všetci zaočkovaní nad 18 rokov," uviedol minister s tým, že v žrebovaní budú aj ľudia, čo sa už zaočkovali. 

Podľa Matoviča by malo ísť o jedno veľké žrebovanie raz do týždňa na RTVS a malé žrebovania každý deň.

Sprostredkovateľský bonus

Druhý nástroj bude sprostredkovateľský bonus. "To znamená, že budú motivovaní tí, ktorí presvedčia niekoho na očkovanie," dodal. 

Bonus sa bude odvíjať od veku človeka, ktorého na očkovanie presvedčíte. Do 50 rokov bude bonus 30 eur, do 60 rokov pôjde o 60 eur. Najvyšší bonus vo výške 90 eur dostanú ľudia, ak presvedčia seniorov nad 90 rokov. 

Bonusy budú vyplácane za ľudí, ktorí boli zaočkovaní od 1. júla. 

​Prémia putuje do parlamentu cez pozmeňujúci návrh a sprostredkovateľský bonus musí odobriť vláda. Matovič hovorí, že nástroje majú podporu koaličnej rady. 

"Radšej desiatky, možno sto miliónov eur investujme do takejto motivácie teraz. Vybičujme čo najviac zaočkovaných ľudí a keď sa nám to podarí, tak si budeme držať palce, aby sme nápor delta variantu zvládli s čo najmenšími ekonomickým stratami," uzavrel minister financií.

20. máj 2022 19:39