StoryEditor

Bugárovci chcú stihnúť zreformovať ÚPN

06.12.2011, 23:00
Autor:
HNHN
Zmeny v Ústave pamäti národa. Dvadsťčlenné vedenie ústavu sa má zoštíhliť na tretinu.

Chuť poriadne vyvetrať v Ústave pamäti národa vicepremiéra Rudolfa Chmela (Most-Híd) neopustila. Po štvrťročnej odmlke predsa len predložil vláde návrh nového zákona, ktorý okrem iného od základov mení riadiace orgány ústavu. Kabinet ho má prerokovať dnes. Vicepremiér prichádza s materiálom v čase, keď už je otázne jeho schválenie v Národnej rade. Vláda podľa programu schôdze neplánuje tlačiť zákon v zrýchlenom legislatívnom konaní. Účinnosť Chmel posunul na 1. jún budúceho roka, teda za horizont predčasných volieb. „Podpredseda si len plní plán legislatívnych úloh,“ zdôvodnil jeho poradca Jozef Švolík, prečo materiál prinášajú aj v súčasnom provizóriu. Vláda sa ním mala pôvodne zaoberať začiatkom septembra. Koalícia však vtedy prehodnotila zámer vymeniť nepohodlného riaditeľa ústavu, nominanta SNS Ivana Petranského. „Nie je nikde napísané, že aj nový parlament by nemohol ten zákon odsúhlasiť,“ odôvodnila zaradenie bodu do programu hovorkyňa Úradu vlády Ľubica Pilzová.

Nikto netušil
Poslanca Štefana Kužmu, ktorý pri zrode zákona zastupoval SDKÚ, tento postup prekvapil. „Myslel som, že sa to už nebude riešiť.“ Chmel navrhované zmeny odôvodňuje snahou zlepšiť a zlacniť fungovanie ústavu. V súčasnosti ho riadi deväťčlenná správna rada, trojčlenná dozorná rada a sedemčlenný výbor. Po novom by to mala byť jediná sedemčlenná rada, čo podľa Chmela prinesie ročnú úsporu 200-tisíc eur.

Riaditeľ vidí politiku
Petranský za návrhom aj naďalej vidí snahu o politické ovládnutie ústavu a likvidáciu jeho nezávislosti. „O úprimnosti deklarovaných cieľov svedčí aj skutočnosť, že zákon pripravovali v úplnom utajení a pod prísnym informačným embargom,“ uviedol. „Neviem, čo vláda vymýšľa,“ reagoval podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Myslí si, že dosluhujúca vláda by zákon prijímať nemala. To isté tvrdí aj Ján Čarnogurský, ktorý zámer kritizuje dlhodobo. „Je to zlý návrh, lebo chce odstrániť nepohodlného vykladača slovenských dejín.“ Kužma oceňuje, že vďaka reforme by sa mal ÚPN, doteraz orientovaný najmä na výskum, viac otvoriť širokej verejnosti.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. jún 2023 20:51