TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

NAKA obvinila skupinu ľudí, sú medzi nimi bývalí čelní predstavitelia finančnej správy

02.07.2021, 16:06
Autor:
TASRTASR
Obvinenia padli po policajnej akcii Daniari.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 14 osôb z podvodov s daňovými vratkami. Škoda presahuje 18 miliónov eur.

Medzi obvinenými sú aj bývalí čelní predstavitelia finančnej správy či zamestnanci daňového úradu na rôznych stupňoch riadenia. Skupina mala pôsobiť na západnom Slovensku. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

"Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná," povedal Slivka.

Daňové podvody aj úplatky

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vyhovel podnetu vyšetrovateľa a podal dnes v ranných hodinách návrh na väzbu piatich osôb," spresnila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Doplnila, že v rámci realizovaných úkonov NAKA boli vykonané aj prehliadky nebytových priestorov. Doplnila, že obvinenia voči 14 osobám boli vznesené za trestný čin daňového podvodu, zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku i založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Obvinenia padli po policajnej akcii Daniari, do ktorej sa od 30. júna do piatka zapojilo viac ako 50 policajtov. "Počas akcie sme vykonali viaceré prehliadky rôznych priestorov a zadržali 14 osôb, ktoré už vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny," spresnil Slivka.

Vybavovali vratky DPH

Dodal, že ide o bývalých čelných predstaviteľov finančnej správy, zamestnancov daňového úradu na rôznych stupňov riadenia, ktorí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu vrátane štatutárnych orgánov podnikateľských subjektov a ďalších osôb, ktoré celú činnosť zločineckej skupiny mali koordinovať.

"Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH. Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu," priblížil Slivka.

Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky.

Finančná správa už skôr informovala, že v tomto prípade ide o spoločnú akciu FS, Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry.

"Vzhľadom na to, že ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nie je možné k nemu uvádzať podrobnosti," uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

01 - Modified: 2022-09-26 15:38:46 - Feat.: - Title: NAKA obvinila 14 osôb v súvislosti s činnosťou pre skupinu takáčovcov 02 - Modified: 2022-09-16 14:10:01 - Feat.: - Title: NAKA začala v kauze nákupu teplomerov Košickým krajom trestné stíhanie 03 - Modified: 2022-09-16 08:46:40 - Feat.: - Title: Premiér Heger zahmlieva dôvody tajnej schôdzky s operatívcom Kaľavským. Politológ hovorí o pochybnostiach 04 - Modified: 2022-09-08 11:36:07 - Feat.: - Title: Hamran očakáva od Žilinku, že sa vloží do prípadu štvorice vyšetrovateľov NAKA. Krizuje Ficove vyjadrenia 05 - Modified: 2022-09-08 08:54:05 - Feat.: - Title: Začal sa proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. september 2022 01:22