StoryEditor

Gašparovič chápe v spore o mýto obe strany

10.01.2010, 16:39
Autor:
TASRTASR

Protestujúci autodopravcovia, ktorí požadujú zmeny vo fungovaní mýtneho systému či zníženie spotrebnej dane, majú podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča v niektorých veciach pravdu. Ako dnes konštatoval pred novinármi, na druhej strane podobný systém funguje všade vo svete a myslí si, že je potrebný aj na Slovensku. "Budú sa z toho opravovať diaľnice, cesty, takže sa to nemôže zastaviť." Prezident zároveň pripustil, že dopravcovia majú zrejme pravdu v tom, že nebolo všetko pripravené tak, aby systém fungoval bezchybne. Upozornil však, že prejsť na takýto projekt nie je také jednoduché.

"Chápem jednu stranu aj druhú stranu, preto som rád, že o týchto veciach sa bude ďalej hovoriť. Premiér mi jednoznačne povedal, že bude rokovať s tými, ktorí o týchto veciach rozhodujú. Ja som presvedčený, že nájde konsenzus," povedal Gašparovič. Na margo žiadosti protestujúcich malých a stredných dopravcov, ktorí blokujú bratislavskú Rožňavskú ulicu, o stretnutie s premiérom konštatoval, že mu nemôžu dávať podmienky. Myslí si preto, že problém sa vyrieši podľa názorov tých, ktorí budú s predsedom vlády rokovať a protestujúci tak o túto možnosť prídu, keďže dávajú šéfovi kabinetu podmienky, ktoré nemôže prijať.

Premiér Robert Fico sa v pondelok (11. 1.) dopoludnia pravdepodobne nestretne s predstaviteľmi malých a stredných dopravcov nespokojných s novým mýtnym systémom, ktorí protestujú v uliciach Bratislavy. Doteraz totiž nesplnili podmienku, aby so svojimi protestnými aktivitami skončili. "Zatiaľ táto podmienka splnená nebola, preto sa zajtra o 10. hodine ťažko môžem s nimi stretnúť," vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12. Zároveň však avizoval rokovanie so subjektmi, ktoré sú podľa neho prirodzenými partnermi vlády v otázke mýta.

Nespokojní dopravcovia požadujú zníženie spotrebnej dane z pohonných látok, cestnej dane, rozdelenie spoplatnených úsekov ciest na menšie časti a prerušenie prevádzky mýtneho systému o šesť mesiacov, kým sa neodstránia jeho nedostatky.

01 - Modified: 2023-09-21 13:12:06 - Feat.: - Title: Fico v HNtelevízii: Vláda bez Smeru je pravdepodobná. Na 50 percent skončíme v opozícii 02 - Modified: 2023-09-21 08:46:11 - Feat.: - Title: Niektoré postoje Ficovej strany sú odporné, hovorí spoluzakladateľ a bývalý podpredseda Smeru 03 - Modified: 2023-09-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Malé slovenské automotive déja vu. Našu úbohú byrokraciu videl Jaguar a neunikla ani Volvu (Brífing HN) 04 - Modified: 2023-09-20 12:47:54 - Feat.: - Title: Správanie ukrajinských politikov je drzé a nevychované, vyhlásil Fico. Citoval poľského prezidenta 05 - Modified: 2023-09-20 08:44:50 - Feat.: - Title: Šeliga: Fico straší migrantmi, po voľbách sa táto téma skončí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. september 2023 16:42