StoryEditor

Černák čelí pred súdom obžalobe z vraždy

26.01.2010, 12:49
Autor:
TASRTASR

Na Okresnom súde v Prešove sa dnes začalo hlavné pojednávanie s bývalým najobávanejším mužom slovenského podsvetia Mikulášom Č., ktorý je obžalovaný zo zosnovania a riadenia vraždy Miroslava Vlčeka z Telgártu.

Vlček bol majiteľom baru v spomínanej obci a ako svedok vypovedal v procese objasňovania trestného činu, za ktorý stíhali začiatkom 90. rokov, dnes už nebohého brata Mikuláša Č., Vladimíra. Podľa obžaloby k usmrteniu Vlčeka malo dôjsť v roku 1993 "v presne nezistenom čase a na nezistenom mieste".

Svedkami pri vyšetrovaní tohto prípadu sú bývalý spoločník obžalovaného Miloš K. a Milan R., ktorý vypovedal proti obžalovanému aj v inom procese. Poškodeného mali podľa záverov vyšetrovania najskôr vylákať z domu, odviesť autom na Pusté pole, kde sa zdržiavali aj ďalšie osoby vrátane Mikuláša Č. Na skutku sa mali podieľať dnes už nebohí Alojz Házy, Gustáv Slivenský a Jozef Burger. Po zastrelení Vlčeka mali páchatelia telo obete zakopať niekde na neznámom mieste v lokalite Liptovskej Tepličky. Napriek niekoľkoročnému pátraniu sa však dodnes nenašlo.

V úvode pojednávania obhajoba požiadala súd, aby uznesením rozhodol o zastavení trestného stíhania. Senát však rozhodol, že nejde o návrh, o ktorom by sa malo rozhodovať uznesením. Obhajca následne podal námietku voči zaujatosti predsedu i ostatných členov senátu. Súd o nej rozhodoval a nakoniec prijal uznesenie, že nikto z členov senátu nebude vylúčený z trestného konania, pretože na to nie sú dôvody. Obžalovaný voči rozhodnutiu podal sťažnosť, rozhodne o nej krajský súd.

Dohodu o vine a treste dnes prokuratúra i obžalovaný odmietli a preto pojednávanie pokračovalo výsluchom Mikuláša Č. Ten niekoľkokrát uviedol, že je nevinný, poškodeného vraj nepoznal a osobne sa s ním nikdy nestretol. Poznal len jeho manželku, ktorá pochádzala z Telgártu, kde sa narodil. Upozorňoval, že niektoré osoby spájané s týmto trestným činom v roku 1993, kedy malo k vražde dôjsť, ešte nepoznal. Konštatoval, že svedkov, ktorí proti nemu vypovedajú nepovažuje za dôveryhodných.

Prokuratúra obžalobu na Mikuláša Č. podala pred rokom na Okresný súd v Prešove. Ten však z dôvodu miestnej príslušnosti vec postúpil Okresnému súdu v Banskej Bystrici. Ani ten však žalobu z dôvodu nepríslušnosti neprijal. O konaní procesu na prešovskom okresnom súde nakoniec rozhodol Najvyšší súd SR.

Mikuláša Č. Okresný súd v Prešove začiatkom novembra minulého roka uznal vinným z niekoľkých vrážd a odsúdil ho na doživotný väzenie. Obžalovaný sa voči rozsudku odvolal a momentálne sa spis nachádza na príslušnom Krajskom súde.

01 - Modified: 2023-02-03 11:38:56 - Feat.: - Title: Prvá etapa severného obchvatu Prešova odbremení mesto od tisícov áut denne 02 - Modified: 2023-02-02 08:36:09 - Feat.: - Title: Ceny energií vykrýva mesto Prešov i vyššou daňou, šetrí aj na osvetlení 03 - Modified: 2023-01-15 19:08:11 - Feat.: - Title: Vodič pri Prešove prešiel do protismeru. Spôsobil dopravnú nehodu, ktorá ho stála život 04 - Modified: 2023-01-14 18:09:29 - Feat.: - Title: Tunel Prešov bude mimoriadne uzavretý 05 - Modified: 2023-01-13 09:52:04 - Feat.: - Title: Práce na R4 vrátane tunela Bikoš v Prešove pokračujú podľa plánu, na mostoch sa realizujú nosné konštrukcie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. február 2023 21:49