StoryEditor

Zatepľovali už aj naši starí rodičia, ibaže o tom asi ani nevedeli...

24.10.2011, 00:00
Autor:
HNHN

Podstata potreby zateplenia sa prejavovala už pri obydliach našich starých rodičov, ich starých rodičov, dokonca už dávno v minulosti. Ako?
Predstavte si domy našich dedov, trebárs malebné slovenské drevenice. Majú steny z dreva. Drevo má pritom svoje opodstatnenie ako stavebný, izolačný a akumulačný materiál. Neodoberá zbytočne teplo z vnútorných vykurovaných priestorov. Stropy z drevených trámov s doskovým záklopom z hľadiska tepelnej izolácie neznamenali nič.
Lenže... Od jari do jesene majitelia dreveníc nosili na povalu seno alebo slamu, ktorými počas zimy kŕmili dobytok.

Pravdepodobne vtedy nič o stropnej izolácii netušili, avšak každý rok mali na povale, a teda nad svojimi obytnými miestnosťami, slušnú, niekedy i dvojmetrovú vrstvu stropnej izolácie.

A keďže steny teplo zbytočne neodoberali a strop s takou vrstvou sena alebo slamy teplo neprepustil, stačilo už iba vnútri zabezpečiť zdroj tepla s čo najväčšou akumulačnou silou. Pec. Na nej sa cez deň varilo, čím sa zohriala a v noci naakumulované teplo vracala späť.

Dnes už dobytok pri domoch nechováme a seno či slamu nepotrebujeme. Taktiež vieme, že z hľadiska požiarnej bezpečnosti, odolnosti proti vlhku, plesniam či škodcom a aj z hľadiska životnosti je tento izolačný materiál už dávno prekonaný. Avšak princíp dosiahnutia tepelnej pohody a fakt, čo je dôležité zatepľovať, je stále rovnaký.
Z týchto stáročiami overených faktov vychádza i filozofia spoločnosti, ktorá sa zaoberá stropnou izoláciou. Vie, čo je potrebné dobre zaizolovať, ako to čo najkvalitnejšie urobiť a s akým materiálom.

Keďže pozná dôležitosť a náročnosť zateplenia týchto stropných priestorov, využíva pri tom dnes moderné technológie -- technológiu nafúkania tepelnoizolačnej vrstvy, ktorá je právom považovaná za najúčinnejší spôsob izolovania stropov a podstrešných priestorov. Oproti klasicky ukladaným izoláciám totiž odbúrava vytváranie akýchkoľvek tepelných mostov.

Po aplikácii fúkanej izolácie je vytvorená súvislá, ku všetkým konštrukčným prvkom priľnutá izolačná vrstva. Výhodou tiež je, že nevzniká žiadny odpad. Použitý materiál zohľadňuje požiadavky stavebných noriem na potrebné tepelnoizolačné hodnoty, nehorľavosť, nenasiakavosť, odolnosť proti vode a plesniam, ako aj proti korózii a taktiež aj životnosť materiálu v porovnaní so životnosťou stavby.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
08. jún 2023 19:15