StoryEditor

Lipšicov poradca Krajniak: Hlasoval som aj za Pentu

13.01.2012, 15:13
Informácie z Gorily podľa neho sedia s tým, čo na fonde videl. Milan Krajniak v rozhovore pre HN.

Sú veci, ktoré opisuje spis Gorila, pravdivé?
Viem sa vyjadriť iba k tomu, čo som mohol v tom čase na Fonde národného majetku pozorovať. Tie informácie v zásade sedia.

Brala teda Anna Bubeníková peniaze od Penty?
To vám neviem potvrdiť ani vyvrátiť. V každom prípade, pani Bubeníková bola na fonde veľmi vplyvná osoba.

V akom zmysle slova?
Bola šéfkou sekcie, ktorá zabezpečovala nominácie štátu do firiem, ktoré boli vo vlastníctve štátu. Miesta v štátnych podnikoch sú zaujímavé manažérsky i mocenským vplyvom.

Je pravdou to, čo píše spis Gorila o vás?
O mne sú tam tri informácie. Prvé dve sú o tom, že som bol členom prezídia fondu. To sedí. Tretia hovorí o tom, že pán Jaroslav Haščák sa vyjadril, že by som mal v novej koncepcii fungovania fondu zastávať záujmy Penty. Tesne po tomto vyjadrení však KDH odišlo z vlády a aj ja som podal demisiu z prezídia fondu.

Nikdy ste teda vo fonde nehlasovali tak, ako chcela nejaká finančná skupina?
Pripúšťam, že som mohol hlasovať aj tak. Neskúmam však každý materiál, v koho záujme je. Raz som hlasoval dokonca priamo za návrh na privatizáciu, kde víťazom bola Penta. Prezídium fondu malo túto privatizáciu potvrdiť alebo zamietnuť. Hlasoval som vtedy za, lebo Penta dala najvyššiu cenu. Na tom nič zlé nevidím. Nikto z Penty ma však nikdy nekontaktoval s požiadavkou, aby som hlasoval tak či onak.

Nikdy ste nezobrali peniaze za to, ako ste hlasovali?
Nie, dokonca mi ich ani nikto neponúkol.

Prečo odstupujete, keď sa cítite čistý?
Pretože považujem vyšetrenie kauzy Gorila za veľmi dôležité. Nechcel by som dať ani najmenšiu zámienku pre hocikoho, kto by mohol spochybňovať vyšetrovanie tým, že by hovoril o konflikte záujmov, ktorý by som mohol mať. V tom čase som totiž pôsobil vo fonde a dnes som poradcom ministra Daniela Lipšica. Moje odstúpenie je aj výrazom toho, že sa cítim slobodný. Nikto ma nikdy neriadil.

Nevinní ľudia väčšinou neodstupujú sami od seba...
Toto je presne interpretácia, ktorá sa mi nepáči. V spise som spomínaný v tom zmysle, že pán Haščák vyjadruje prianie, že by som v budúcnosti mal hlasovať v prospech Penty. To však nebolo možné, pretože som na fonde podal demisiu.

Pred tým, než ste podali demisiu, vás nikto z Penty nekontaktoval?
Nie. Nikto z Penty ma v súvislosti so žiadnym hlasovaním nikdy nekontaktoval.

Zo spisu Gorila vyplýva, že vedenie fondu malo hlasovať v prospech Penty. Vedeli ste o tom, že sa také niečo môže diať?
Keď som si čítal materiály, ktoré prichádzali na rokovanie prezídia, nepozeral som sa na ne z toho hľadiska, v koho prospech sú. Najpodstatnejšie pre mňa bolo, či sú v záujme štátu. Pri privatizácii, keď je jediným kritériom cena, nie je pre mňa rozhodujúce, o koho ide.

Kontaktovala vás už polícia v súvislosti s vyšetrovaním spisu?
Zatiaľ nie. Ak ma budú kontaktovať, budem bez problémov spolupracovať.

01 - Modified: 2004-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: SAX po siedmich rokoch pokoril 200 bodov 02 - Modified: 2004-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Komentáre pod grafy 03 - Modified: 2004-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tatra banka znížila základné imanie 04 - Modified: 2004-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: NBS za dva a pol roka so stratou takmer 70 miliárd 05 - Modified: 2004-07-08 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Európski investori ochladli vo vzťahu k akciám
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. október 2022 06:54